E-Ticaret Sisteminde Kaybetmenin Nedenleri


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Doğru pazarda agresif bir pazarlama planı ile harika ürünler satıyorsunuz, ancak bir bakıyorsunuz ki; bazı nedenlerle satışlarınız düşmüş. Peki bu neden oluyor ve nasıl düzeltilebilir?

Satışlarınızın tekrar yükselmesinin yolu, online mağazanızın karşılaştığı birincil zorlukları tanımlamaktır. İşyeri sahipleri bazen satışlardaki düşüşün gerçek nedenini tespit edemeyebiliyorlar. Çoğu zaman sorun; ürünleriniz, pazarlama planınız, içinde bulunduğunuz endüstri veya ürün reklamınınızdan kaynaklanmıyor. Çok büyük bir ihtimalle sorun e-ticaret web sitenizden gelmektedir.

E-Ticaret Sitesinde Neden Müşteri Kaybedilir?

1. Fiyat

Online alışveriş yaparken müşterinin birincil şikayeti genellikle fiyattır. Sektörünüzde benzersiz bir ürün satıyorsanız (yani tekelseniz) fiyat faktörü önemini yitirmekte. Ancak rakiplerinizin sattığı ürün veya hizmetlerle benzer ürün veya hizmet satıyorsanız; fiyat, online mağazanızın satışlarını kaybetmesinin en önemli nedenlerinden biri konumundadır. Çevrimiçi bir işletme olarak, sitenizin ayakta kalabilmesi için fiyatlarınızın rekabet edilebilir bir düzeyde olması önemli. Ürün fiyatlandırmasında alternatif ürüne oranla büyük bir kar marjınız yoksa, yapmanız gereken şey ürününüzün müşterinize katacağı değere odaklanmak olmalı. Bu gibi şeyler online mağazanızın, rakiplerinizden farklı olduğunu gösterir.

2. Web Sitesi Performansı

Çevrimiçi alışveriş yapanların çoğunluğu sabırsızdır ve sayfa yüklenme sürecinde yaşanan bir gecikme; kolayca müşteri memnuniyetinde azalmaya neden olabilir. Kimse yüklenmesi uzun süren bir web sitesini ziyaret etmekten hoşlanmaz. Web siteniz diğerlerine kıyasla daha uzun sürede yükleniyorsa; potansiyel müşterileriniz, onlar için sunduğunuz ürün veya hizmetleri görmeyi beklemeden sitenizi terk edeceklerdir. Online mağazanıza ait sayfaların, ziyaretçilerin hızlı bir şekilde dolaşmalarına ve ardından hızlı bir ödeme işlemi izlemesine olanak tanıyacak şekilde düzenlendiğinden emin olmalısınız.

3. Görüntü Kalitesi

Kaliteli ürün görseli ürün sayfalarında müşterilerinizin dikkatini çekecek olan en önemli detaylardan biridir. Harika görüntüler sunmak; potansiyel müşterilerinizin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın almaya yönelmesinin en iyi yoludur. Genellikle müşteriler ürünlerinizin kalitesini online mağazanızda sunmuş olduğunuz görsellerin kalitesi ile ilişkilendirir. Kalitesi düşük görseller yüklerseniz, müşteriler ürünlerinizin kalitesinin de iyi olmadığını düşünürler. Ürünlerinizin kullanımını müşterilerinizin görebilmesi için mümkün olan her açıdan çekilmiş görsellerin eklenmesi her zaman iyi bir fikirdir. Kaliteli görüntülerle birlikte videolar da yayınlamak; çevrimiçi bir işletme olarak sunmakta olduğunuz ürün veya hizmetleri tanıtmanın harika bir yoludur.

4. Müşteri Hizmetleri

İstediğiniz sayıda yeni müşteri kazanmak için ürünlerinizin fiyatlarını düşürebilir, promosyon sunabilir veya mağaza sitenizi farklı kanallarda tanıtabilirsiniz; ancak mevcut müşterilerinizin online mağazanızı tekrar ziyaret etmelerini sağlayamıyorsanız, bu müşterilerinizin mutlu olmadığı anlamına gelir. Başarılı bir müşteri hizmetleri; müşterilerin geri getirilmesinde büyük önem teşkil eder. Bir iş sahibi olarak; müşterilerinizi dinlemek, ürünleriniz hakkında söylediklerini duymak, sorularını cevaplamak ve hatta şikayetlerini dinlemek her zaman önemlidir. Bütün bunlar; müşterilerinizi daha iyi anlamanıza ve ne aradıklarını öğrenmenize yardımcı olur.

Kaynak: Nopcommerce Blog

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?