Başa Dönün

E-Ticaret Sisteminde Kaybetmenin Nedenleri


Figen Yüzbaşıoğlu 24/01/2018
12/08/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 4 dakikada okunabilir."

Online Mağazanızın İvme Kaybetmesindeki Etkenler

Doğru pazarda agresif bir pazarlama planı ile harika ürünler satıyorsunuz, ancak bazı nedenlerle satışlarınız düşmüş; neden peki? Satışlarınızın tekrar yükselmesinin yolu, online mağazanızın karşılaştığı birincil zorlukları tanımlamaktır. Bir çok zaman, sorun her zaman ürünler, pazarlama planı, endüstri veya ürün reklamınızdan kaynaklanmıyor olmayabilir, sorun e-Ticaret web sitenizden gelmektedir. işyeri sahipleri bazen satışlardaki düşüşün gerçek nedenini tespit edemeyebilirler.

1. Fiyat

Online alışveriş yaparken müşterinin birincil şikayeti genellikle fiyattır. Sektörünüzde benzersiz bir ürün satıyorsanız yani tekel iseniz, fiyat faktörü önemini yitirmektedir. Ancak rakiplerinizin sattığı ürün veya hizmetlere benzer ürün veya hizmet satıyorsanız, fiyat, online mağazanızın satışlarını kaybetmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Çevrimiçi bir işletme olarak, sitenizin ayakta kalabilmesi için fiyatlarınızın rekabet edebilir bir düzeyde olması önemlidir. Ürün fiyatlandırmasında alternatif ürüne oranla büyük bir kar marjınız yoksa yapmanız gereken şey ürününüzün müşterinize katacağı değere odaklanmak olmalıdır. Bu gibi şeyler online mağazanızın rakiplerinden farklı olduğunu gösterir.

2. Web sitesi performansı

Çevrimiçi alışveriş yapanların çoğunluğu sabırsızdır ve sayfa yüklenme sürecinde yaşanan gecikme kolayca müşteri memnuniyetinde azalmaya neden olabilir. Kimse yüklenmesi uzun süren bir web sitesini ziyaret etmekten hoşlanmaz. Bu tarz bir problemi incelemenin basit yolu, web siteniz diğer web sitelerine kıyasla daha uzun sürede yükleniyorsa potansiyel müşterileriniz, onlar için sunduğunuz ürün veya hizmetleri görmeyi beklemeden sitenizi terk edeceklerdir. Online mağazanıza ait sayfaların, ziyaretçilerin hızlı bir şekilde dolaşmalarına ve ardından hızlı bir ödeme işlemi izlemesine olanak tanıyacak şekilde düzenlendiğinden emin olmanız çok önemlidir.

3. Görüntü kalitesi

Kaliteli ürün görseli ürün sayfalarında müşterilerinizin dikkatini çekecek olan en önemli detaylardan biridir. Harika görüntüler sunmak, potansiyel müşterilerinizi, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın almaya teşvik etmenin en iyi yoludur. Çoğu zaman, müşteriler, ürünlerinizin kalitesini online mağazanızda sunmuş olduğunuz görsellerin kalitesi ile ilişkilendirir. Kalitesi düşük görseller yüklerseniz, müşteriler ürünlerinizin kalitesinin de iyi olmadığını düşünürler. Ürünlerinizin kullanımını müşterilerinizin görebilmesi için mümkün olan her açıdan çekilmiş görsellerin eklenmesi her zaman iyi bir fikirdir. Kaliteli görüntülerle birlikte videolar yayınlamak, çevrimiçi bir işletme olarak sunmakta olduğunuz ürün veya hizmetleri tanıtmanın harika bir yoludur.

4. Müşteri Hizmetleri

İstediğiniz sayıda yeni müşteri kazanmak için ürünlerinizin fiyatlarını düşürebilir, promosyon sunabilir veya mağaza sitenizi farklı kanallarda tanıtabilirsiniz; ancak mevcut müşterilerinizin online mağanızı tekrar ziyaret etmelerini sağlayamıyorsanız, bu müşterilerinizin mutlu olmadığı anlamına gelir. Başarılı bir müşteri hizmetleri, müşterilerin geri getirilmesiyle ilgilidir. Bir iş sahibi olarak, müşterilerinizi dinlemek, ürünleriniz hakkında söylediklerini duymak, sorularını cevaplamak ve hatta şikayetlerini dinlemek her zaman önemlidir. Bütün bunlar, müşterilerinizi daha iyi anlamanıza ve aradıklarını öğrenmenize yardımcı olur.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

Bu makale faydalı mıydı?
 
886 Okunma   173 Beğeni

Önerilen Yazılar

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir