Elon Musk Starship Uzay Aracını Tanıttı


Optimist Hub Team 02/10/2019
12/10/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Eğer uzay teknolojisine dair haberleri uzaktan bile takip ediyorsanız SpaceX’in Starship adlı uzay aracını en azından duymuşsunuzdur. Duymayanlar için ise kısaca Elon Musk’ın gelecek uzay yolculuklarımızda bizi Mars’a ve hatta daha da ötesine götürmesini hayal ettiği uzay aracı olarak tanımlayabiliriz.

Altı Ay İçinde Kalkışa Hazır Hale Gelebilir

Proje oldukça hızlı ilerliyor ama SpaceX şimdiye kadar bu heyecan verici yaratımını resmi bir biçimde henüz tanıtmamıştı. Bu durum geçtiğimiz hafta sonu değişti ve Elon Musk nihayet Starship’in bugüne kadar aldığı son halin tanıtımını yapıp ardından uzay aracının yakın gelecekteki gelişimine ve şirketin uzun vadeli planlarına dair bilgiler verdi.

Şimdiye kadar uzay aracının sadece göz alıcı dış yapısını görebilmiştik. Cumartesi günü SpaceX’in Texas, Boca Chica’daki tesislerinde geçen etkinlikte Elon Musk uzay aracının altı ay içerisinde yörüngemize çıkabilecek seviyeye gelebileceğini duyurarak heyecan yarattı. Musk’ın Twitter üzerinden paylaştığı videoda prototipin aldığı dev hali ve iç tasarımını daha ayrıntılı bir şekilde görebiliyoruz.

Starship’in konsept tasarımı pürüzsüz görünüme sahip paslanmaz çelikten ibaretti ama etkinlikte görüldüğü kadarıyla kaynak dikişleri göze fazlasıyla çarpıyordu. Musk, başka bir tweet’inde, “Üretilecek olan versiyonu, göze prototipinden çok daha hoş gelecek, ama bu halini görmek de bence eğlenceliydi.” ifadelerini kullandı.

Starship Birçok Konuda Ufkumuzu Genişletecek

Yaklaşık bir buçuk saat kadar süren sunumda Musk, SpaceX’in şimdiye kadarki başarılarından ve uzay aracına dair ayrıntılardan bahsetti. Ardından birçok kez yapmaktan çekinmediği gibi, konuşmasını, insanlığın hâlâ imkânı varken “birden çok gezegende barınmayı” amaçlaması gerektiği ve Mars’ın kolonileştirilmesinin “Dünya’daki yaşamı da iyi yönde etkileyebileceği” gibi cesur konulara çekmekten geri durmadı. Etkinliğin tamamını SpaceX'in YouTube'da paylaştığı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Ayrıntılara değinecek olursak, SpaceX’in Dünya yörüngesi, Ay ve Mars’a insan ve kargo taşıyabilmesini amaçlayarak tasarladığı uzay gemisi Starship, tamamlandığı zaman “dünyanın en güçlü fırlatma aracı” olması bekleniyor. 100 tona kadar taşıma kapasitesi bulunacak olarak uzay aracı, aynı zamanda yörüngede yakıt ikmali de yapabilecek. Tüm bu lojistik özellikler uzay gemisine aynı zamanda uydu ve teleskop gibi uzay araştırmalarını daha da ileri götürebilecek araçların taşıma işlemlerini daha kolay ve ucuz bir şekilde yapabilme kabiliyeti katıyor.

Heyecan verici uzay aracının yolculuklarına başlamadan önce katetmesi gereken çok yol var ve ayrıca SpaceX’in, Starship’i taşıyacak süper roketleri de üretmesi gerekiyor. MK1 adı verdikleri Starship’in şu anki prototipinin, gelecek aylarda birçok revizyondan geçmesi muhtemel ama şirket 2020 yılında en azından fırlatmaya hazır bir versiyonunu ortaya koymayı hedefliyor. Büyük uzay projeleri genelde zamanlama açısından sekteye uğrar ama bu parlak yaratığın havalandığını görmeye değecektir.

İleri Okuma Kaynakları:

https://bgr.com/2019/09/30/spacex-starship-prototype-mk1-presentation-video/

https://www.cnet.com/news/elon-musk-video-lets-us-peep-inside-spacex-starship-innards/

https://techcrunch.com/2019/09/30/spacex-details-starship-and-super-heavy-in-new-website/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?