Veri Güvenliğinde Cloud Teknolojileri


Optimist Hub Team 08/09/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Verilerinizi Güvende Tutmanın Yeni Yolu: Cloud (Bulut) Teknolojileri

Günümüz Cloud (Bulut) platformları ile kıyaslandığında, eski BT ortamlarının, kullanıcılara zaman ve kaynak konusunda zorluk yaşattığını hepimiz biliyoruz. Şirketler gün geçtikçe daha da zorlaşan bir ortamda rekabet ettiklerinden dolayı, Cloud’un altyapısından yararlanmaya başlamışlardır. Bu uygulama, kullanıcılarına sadece kullanım esnekliği sağlamakla kalmıyor; şirketlerin, müşterileri için yeni hizmetler sunulabilmesi konusunda, gereken sermaye ihtiyacını azaltmalarına da yardımcı oluyor.

Cloud - Blut Teknolojileri ile Verilerinizi Güvende TutunCloud’dan önce kullanıcıların, sunucuların, uygulamaların ve neredeyse tüm güvenlik yığınının bilgileri şirket veri merkezlerinde toplanıyordu. Burada karışımıza çıkan zorluk ise; meşru kullanıcılar, ihtiyaç duydukları kurumsal kaynaklara erişim sağlayabilirken, başka kişilerin de bu erişim alanına girmesini engellemek maksadıyla bir koruma sistemi inşa edilmemesiydi.

Bulut teknolojileri kullanımının son zamanlarda artmasındaki sebepleri hiç düşündünüz mü? Kullanıcılarına, hizmetler arasında herhangi bir engel koymadan, bilgiyi gerekli tüm başlıklara yolladığı için, tercih edilen bir platform haline gelmiştir. Office 365, G-Suite ve Salesforce gibi SaaS çözümlerinde depolanan verileri uygulama içinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Aynı zamanda, kurumsal hizmetler ve uygulama pazarlamaları için daha hızlı, kullanışlı ve daha iyi müşteri hizmeti sunan Amazon AWS, Microsoft Azure veya Google Cloud'daki bulut tabanlı veri merkezlerini de kullanabilirsiniz.

Cloud - Bulut Platformlarına Güvenli Erişim Sağlayabilir Miyiz?

Cloud hesabınıza, belirlediğiniz şifre ile giriş yapabilirsiniz. Eğer şifreli giriş önlemi yeterli gelmiyorsa; dosyalarınıza erişim kısıtlaması koyarak da hesabınızı güvence altına alabilirsiniz. Şirket kaynağının bilgilerine ulaşabilmek için, bilgilere erişim izni almış olmanız gerekir. Uygulamanın, gerekli güncellemeleri dışında herhangi bir bakım-onarım gerekmeden kullanım sağlayabilirsiniz.

Cloud erişiminizin olması size aşağıdaki olanakları sağlar:

    • Kurumsal kaynaklara erişim için herhangi bir ağ topolojisine değil, kişisel kullanıcı kimliğine bağlı olarak; kullanıcılar ve kurumsal kaynaklar arasında bir noktadan diğerine uygulama dahilinde bağlantı kurama mantığıyla çalışır. Bu, Eternal Blue, Blue keep ve diğer ağlar üzerinden saldırıya uğrama olasılığınızın ortadan kalkmasını sağlar.
    • Tam kaynak gizleme olanağı ile hem internetten hem de son kullanıcı ağlarından kurumsal kaynaklara ve verilere yetkisiz erişim sağlanmasını önler. Kurumsal veri merkezlerinin herhangi bir ağ saldırısına uğrama durumunu da büyük ölçüde azaltır.
    • İçeriğe erişim ve faaliyet politikalarının sürekli olarak aktif olması; kuruluşun belirlediği izinler dahilinde içeriklere, kaynaklara, hangi şartlar altında (konum, cihaz durumu, modeli vb.), kimin erişebileceğini ve hangi işlemleri yapabilme yetkisine sahip olduğunu yönetebilmenizi sağlar. Kullanıcıların içeriklerine göre işlem yapmalarına izin verir (Dosya yüklemeleri, indirmeler, izin verilen belirli diğer komutlar vb.).
    • Uyumluluk ve DFIR için gerçekleştirilen, işlemleri (erişilen URL'ler, SSH komutları, indirilen dosyalar vs.) eksiksiz bir şekilde denetim altında tutar.
    • Bahsedilenlere örnek olarak; Yönetici konumundaki cihazdan dosyalara ulaşım sağlayabilen kullanıcı herhangi bir içeriği indirebilir; ancak yönetici konumunda olmayan bir kullanıcı, kurumsal bir dosyaya erişim sağlayamaz, indirmesine veya değiştirmesine izin verilmez.

Cloud kullanımına yapılan bu hızlı geçiş, şirketlerin tehditlere karşı kapılarını kapatmalarını ve verilerinin güvenli ve emniyetli olduğundan emin olmalarını sağlar.

Cloud hesabı, çalışanların ve ortakların, kurumsal kaynaklara ve verilere güvenli bir şekilde erişim sağlayabilmesinin önünü açıyor. Yenilikçi Start-uplar ve teknoloji şirketleri için Dev Ops'un gelişim aşamasına ve güvenli erişim sağlamasına olanak tanıyan birçok Fortune 1000 şirketi tarafından güvenilir olduğu düşünülüyor.

Cloud ile daha da uç noktalara erişen bilişim dönemi, endüstri alanındaki gelişmeleri birbiri ardına şekillendiren dijitalleştirme süreci ile heyecan verici bir çekim noktasını işaret ediyor.

İleri Okuma Kaynağı:

Symantec Blog https://www.symantec.com/blogs/product-insights/new-way-secure-your-cloud-resources

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?