Startersland Nedir?


Optimist Hub Team 27/11/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


StarterslandEğitimi Deneyime Dönüştür’ sloganı ile 2018 yılında Serkan Koç ve Karahan Bedel tarafından kurulan ve Levent Ofis ana sponsorluğunda gerçekleştirilen bir girişimci yetiştirme programıdır. Hali hazırda birçok girişimci yetiştirme programı olmasının yanı sıra benimde 2019 yılının 3. Dönem üyelerinden olduğum Startersland’ i diğer programlardan ayıran en önemli özelliği tüm katılımcıların gruplara ayrılarak LeventOfis Kuluçka altındaki 4 farklı domain üzerinden uygulama yapmalarına olanak sağlanması.
Programa kimler başvurabilir, başvuru aşamaları nelerdir, program süresi nedir, hangi eğitimler veriliyor, süreç nasıl ilerliyor vb gibi cevapların hepsini almak için okumaya devam edin!

Kimler Başvurabilir?

Üniversite öğrencisi veya yeni mezun olan herkes Startersland’ in gelecek dönem programlarına başvuruda bulunabilir.

Başvuru Aşamaları Nelerdir?

Öncelikle internet üzerinden 1. Aşama başvurusu yapılıyor. Bu aşama daha çok bir cv değerlendirme aşaması diyebiliriz. Bu aşamayı geçmeniz durumunda ilk aşamada içinizdeki girişimci potansiyelini gördüklerine ve biraz daha bakış açınızı anlamak istediklerine dair bir mail alarak 2. Aşama sorularına yönlendiriliyorsunuz ve ha gayret, bu aşmayı da geçerseniz 3. Aşama olan yüz yüze mülakat için bir mail alarak belirlenen günler üzerinden size uygun olan günü ve saati seçerek bir randevu oluşturmanız isteniyor. Yüz yüze mülakat aşamasının sonuçları da yaklaşık iki hafta içerisinde açıklanıyor.

Program Süresi Nedir?

Program 2 ay boyunca sürüyor. Her hafta cumartesi günü 09.00-17.00 saatleri arasında belirlenen eğitim yerinde gerçekleşiyor. (Aman dikkat, eğitimlere 2 günden fazla katılım sağlamadığınız takdirde sertifika alamıyorsunuz.) Ayrıca her hafta çarşamba günü katılım zorunluluğu olmamakla birlikte LeventOfis’ te ekip toplantısı yapılıyor.
(Dahil olduğum 3. Dönem programı Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü Mühendislik Fakültesi’ nde gerçekleşiyor.)

Hangi Eğitimler Veriliyor?

Önceki dönemlerde verilen eğitimleri bilmemekle birlikte benim dahil olduğum dönemde alanında oldukça başarılı kişilerden dijital pazarlama, Google AdWords, hikaye anlatıcılığı, wordpress, e-ticaret sitesi eğitimi gibi eğitimler veriliyor.
(Ayrıca sürpriz etkinlikler, workshoplar ve hackathonlara davet ediliyorsunuz.)

Süreç Nasıl İlerliyor?

İlk gün Serkan Koç ve Karahan Bedel’ in program boyunca sizleri nelerin beklediği ile ilgili konuşmasıyla başlıyor. Sonrasında inanılmaz eğlenceli geçen bir networking etkinliği sizleri bekliyor. Ardından LeventOfis Kuluçka altındaki domainlerden hangisi üzerinde çalışmak istediğiniz soruluyor ve gruplara ayrılıyorsunuz. Ayrıca her grubun üzerinde çalışacağı iş modeli ile ilgili yardım alabileceği bir mentörü oluyor. Her şey belirlendikten sonra gruplardan kanvas modeli oluşturmaları ve sunumunu yapmaları isteniyor. Hızlı bir giriş yapılıyor diyebiliriz. Bu noktada Startersland’ in sizlere önemli alanlarda eğitim vermesinin yanı sıra topluluk önünde konuşma, sunum yapma becerilerinizi geliştirmek istemesi, insan ilişkilerinizi güçlendirmeye yönelik teşvik ediyor olması da kişisel olarak gelişiminizi destekleyen yönlerinden bazıları.
2 aylık eğitim programında her hafta hangi eğitimin verileceği belli olmamakla birlikte bir hafta önceden gelecek haftanın programı ile ilgili bilgilendiriliyorsunuz. Bu eğitimlerden sonra da kendi iş modeliniz üzerinde direkt olarak uygulayıp öğrendiklerinizi deneyimlemeniz bekleniyor. Tüm eğitimlerin ve çalışmaların sonunda da yatırımcı sunumu için hazırlanıp sunum yapıyorsunuz. Sonunda para veya tatil ödülü de var, benden söylemesi!
Kısaca tüm eğitim programı boyunca sıfırdan bir yapı oluşturma, pazara taşıma ve yatırımcıya götürmeye kadarki süreçlerde deneyim elde etmiş oluyorsunuz.

Son olarak girişimciliğe ilginiz varsa, herhangi bir girişiminiz var ve hali hazırda geliştiriyorsanız veya girişiminiz yok ama bu ekosistemde neler oluyor bilmek, içine girmek istiyorsanız Startersland sizin için en doğru adreslerden biri! Ayrıca mezuniyet ardından katılımcılarına iş ve staj imkanları sağlamasının yanı sıra iş fikri olanlar için de mentörlük desteği de sağlanıyor.
İyiki başvurup ‘Starter’ larından biri olmuşum dediğim Startersland’ in gelecek dönem başvurularını web sitesi üzerinden veya Startersland Instagram adresi üzerinden takip edebilirsiniz.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?