Başa Dönün

Chromebooks Ekran Koruyucu


Osman Yıldırım 26/01/2018
10/11/2018 Tarihinde Güncellendi


Dünya genelinde 285 milyon insan görme engelli bulunuyor. Bunların 39 milyonu görme kaybına sahip ve 246 milyonu düşük görme deneyimi yaşıyor. Google da yepyeni yardımcı bir teknoloji geliştirerek, görme engellilerin “okumasını” sağlayan ve karmaşık sitelerde hızlı bir biçimde dolaşmalarına yardımcı olacak bir ürün geliştirdi.

Fare olmadan siteler, uygulamalar ve Chromebooks arayüzünde gezinmenize yardımcı olur. Klavye komutları yalnızca web sayfalarında değil, aynı zamanda Chromebooks durum menüsü gibi arayüzün diğer önemli kısımlarında da çalışır.

Chromebooks’lar, şu anda bilgisayar ekranında olanı temel alarak braille üreten çoğu USB braille ekranıyla uyumludur. Güncellenmiş ChromeVox’da, Chromebook klavyesinde ileri ve geri gitmek yerine, Chrome’da gezinmek için braille ekran klavyesindeki komutları kullanabilirsiniz. Sonuç, braille kullanıcıları için daha akışkan ve akıcı bir deneyimdir.

Yeni bir ChromeVox Paneli, görme engelli öğrencilerle çalışan öğretmenlerin işini kolaylaştırır. Panel, bir öğretmenin bağlı olduğu bir braille ekranında bir öğrencinin duyduğu ya da okuduğuyla birlikte takip edebilmesi için Chromebook ekranının üstündeki metni (ve seçerseniz Braille altyazıları) gösterir.

Son olarak, bir sayfada “bir düğmeye, bağlantıya veya onay kutusuna ulaştığınızda veya bir sayfa hala yüklüyorsa” gibi bağlamsal bilgi sağlayan yeni bir “işitsel” özellik seti (“earcons”) ekledik. Earcons, belirli bir sayfanın veya uygulamanın görsel olarak nasıl tasarlandığına dair bilgi sağlayan yerleşik stereo ses konumlandırma özelliğine sahiptir; örneğin, ekranın sol tarafındaki bir düğmeye giderseniz, sol hoparlörden veya kulaklıktan Earcon düğmesini duyarsınız.

Kaynak: Google Blog (https://blog.google.com)

Bu makale faydalı mıydı?
 
1125 Okunma   191 Beğeni

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir