Chromebooks Ekran Koruyucu


Optimist Hub Team 26/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Dünya genelinde 285 milyon görme engelli insan bulunuyor. Bunların 39 milyonu hiç göremezken, 246 milyonu düşük görme deneyimi yaşıyor. Google da yepyeni yardımcı bir teknoloji geliştirerek, görme engellilerin "okumasını" sağlayan ve karmaşık sitelerde hızlı bir biçimde dolaşmalarına yardımcı olacak bir ürün geliştirdi.

Chromebooks Ekran Koruyucu; fare olmadan siteler, uygulamalar ve Chromebooks arayüzünde gezinmenize yardımcı olur. Klavye komutları yalnızca web sayfalarında değil, aynı zamanda Chromebooks durum menüsü gibi arayüzün diğer önemli kısımlarında da çalışıyor.

Chromebooks'lar, şu anda bilgisayar ekranında olanı temel alarak braille üreten çoğu USB braille ekranıyla uyumludur. Güncellenmiş ChromeVox'da, Chromebook klavyesinde ileri ve geri gitmek yerine, Chrome'da gezinmek için braille ekran klavyesindeki komutları kullanabilirsiniz. Sonuç, braille kullanıcıları için daha akışkan ve akıcı bir deneyimdir.

ChromeVox Paneli Ne İşe Yarar?

Yeni bir ChromeVox Paneli, görme engelli öğrencilerle çalışan öğretmenlerin işini kolaylaştırır. Panel, bir öğretmenin bağlı olduğu bir braille ekranında bir öğrencinin duyduğu ya da okuduğuyla birlikte takip edebilmesi için Chromebook ekranının üstündeki metni (ve seçerseniz braille altyazıları) gösterir.

Son olarak, bir sayfada "bir düğmeye, bağlantıya veya onay kutusuna ulaştığınızda veya bir sayfa hala yüklüyorsa" gibi bağlamsal bilgi sağlayan yeni bir "işitsel" özellik seti ("earcons") ekledik. Earcons, belirli bir sayfanın veya uygulamanın görsel olarak nasıl tasarlandığına dair bilgi sağlayan yerleşik stereo ses konumlandırma özelliğine sahiptir. Örneğin, ekranın sol tarafındaki bir düğmeye giderseniz, sol hoparlörden veya kulaklıktan Earcon düğmesini duyarsınız.

Kaynak: Google Blog (https://blog.google.com)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

3 yorum

  1. oğuz

    google’ın bu yeni chormebooks’u duyanı duygulandıran cinsten olmuş, zira unutmamalıyız ki hepimiz birer engelli adayıyız bu yüzden o bireylerin toplumla entegre olmalarını sağlamalı ve onları dışlayıp kendi dünyalarına hapsetmemek her bireyin asli görevi olmalıdır.

  2. Google’ın engelliler için yapmış olduğu bir diğer çalışma da Lookout uygulamasıdır. Bu uygulama, görme engellilere karşılaştıkları nesneler ve insanlar hakkında bilgi veriyor. Ayrıca uygulama bir kitaptaki veya bir tabeladaki metni algılayarak sesli şekilde okuyor. Lookout ve diğer uygulamalar hakkındaki gelişmeleri blog yazılarımızdan takip edebilirsiniz. Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

  3. Google’ın engelliler için yapmış olduğu bir diğer çalışma da Lookout uygulamasıdır. Bu uygulama, görme engellilere karşılaştıkları nesneler ve insanlar hakkında bilgi veriyor. Ayrıca uygulama bir kitaptaki veya bir tabeladaki metni algılayarak sesli şekilde okuyor. Lookout ve diğer uygulamalar hakkındaki gelişmeleri blog yazılarımızdan takip edebilirsiniz. Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?