Başa Dönün

Kullanıcılarınızı Kandırmayın


Figen Yüzbaşıoğlu 25/01/2018
22/10/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 3 dakikada okunabilir."

Çünkü Kullanıcılarınızı Aldatmak Google Sıralamanızı Düşürür

Kullanıcılar aldatılmaktan nefret eder; Google da bundan nefret eder.

Aldatıcı olduğunuzu düşünmüyor olabilirsiniz, ancak emin misiniz? Sitenizde aldatıcı içerik üretiyorsanız Google tarafından yasaklanabilir veya cezalandırılabilirsiniz.

Web sayfalarınızı kullanıcılar için yapıyorsanız, büyük ihtimalle bu kılavuzu izleyip izlemediğiniz konusunda endişelenmeniz gerekmez; ancak Google’ın “aldatıcı” olduğunu düşündüğü şeyin sitenizde yer almaması önemlidir.

Kullanıcıları ve arama motorlarını aldatmak için kullanılan tekniklere birkaç örnek.

Kullanıcıyı Gitmek İstemediği Bir Yere Yönlendirmek

“Şirin kedi yavruları resimlerini görmek için buraya tıklayın” yazan bir kullanıcı, yasa dışı bahis sitesi değil, sevimli kedi yavrularının resimlerini gösteren bir yere yönlendirilmelidir. Bir kullanıcıyı otomatik olarak, gitmeyi beklemediği bir yere yönlendirmemelisiniz veya yanıltıcı bağlantılar kurmamalısınız. Kullanıcılar da Google da bundan nefret eder.

Kasıtsız ve Yanıltıcı Biçimlendirme veya İçerik

Sahte değerlendirmeler göndermek veya sahte puanlama gibi şeyler yapmak Google tarafından cezalandırılmanıza neden olacaktır. Böyle yanlış bilgilere sahip zengin snippet’ler gibi biçimlendirme kullanmak, Google tarafından hızlıca cezalandırılmanıza neden olur.

İçerik ve Köprü Sayfalarını Bilerek Yineleme

İki farklı alan adında çoğunlukla aynı içeriğe sahip bir web siteniz varsa (something.com ve someotherthing.com), Google’a göre aldatma yapmış olursunuz. Buna “yinelenen içerik” denir.

Bazı durumlarda içerik, arama motoru sıralamalarını değiştirmek veya daha fazla trafik kazanmak amacıyla kasıtlı olarak çoğaltılır. Bu gibi aldatıcı uygulamalar, ziyaretçilerin kötü bir kullanıcı deneyimine neden olabilir.

Örneğin, farklı alan adlarına ama aynı içeriğe sahip 3 web sitesini ele alalım ve alan adı kısmında değiştirilen tek şeyin şehrin adı olduğunu varsayalım. Ana içerik tüm web sitelerinde gösterilirken geri kalan metinler, her şehir için sıralamayı arttırmak üzere manipüle edildiğinden bu site aldatıcı kabul edilir ve içerikler kopya içerik olarak değerlendirilir.

Bu tarz sayfalara köprü sayfalar denir ve kullanıcılar bunlardan hoşlanmazlar, bu nedenle Google da bundan hoşlanmaz. Bu yöntem çoğunlukla pazarlamacılar tarafından ziyaretçilerini para ödeyecekleri bir siteye yönlendirmek için kullanılan kötü bir tekniktir.

Birisi arama motoruna “Chicago’daki gayrimenkuller” yazıp ara butonuna basarsa, yalnızca ev arayacakları siteleri değil aynı zamanda “Chicago’da satılık evler” gibi yararlı sonuçları da görmek isterler.

Kaynak: varvy.com (https://varvy.com/)

Bu makale faydalı mıydı?
 
829 Okunma   188 Beğeni

Önerilen Yazılar

2 yorum

  1. Edip Pehlivan

    Bundan 1 sene önce 100 e yakın domain alıp istanbul’un ilçelerine beyaz eşya servisi siteleri yaptırmıştık. Yapan kişi de çok profesyonel olmadığı için içeriklerin tamamını aynı, sadece ilçe isimlerini değişik yapmış. Bu durumda google da boş durmamış tabi, sitelerimizin hepsi manuel olarak ceza aldı. İlk veya 10. sırada olmanız farketmiyor, yıllanmış bir site de olsanız bir anda ilk 500 de görmeyebiliyorsunuz kendinizi. Kötü bir tecrübe oldu ama bu yazıda anlatılmaya çalışılan şeyi bizzat yaşadım.

  2. Kemal Özbey

    Google’ın bu konuda şakası olmadığını yakın bir tarihte acı bir tecrübeyle ben de deneyimledim. Ne yaparsanız yapın, kopya içerikten ve Google’ı kandırmaya yönelik hareketlerden uzak durun. Sonra toparlaması büyük sıkıntı.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir