Başarılı Bir Stratejinin Olmazsa Olmazları: SEO ve SMM


Optimist Hub Team 29/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Eskiden Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), sayfanızın her yerine anahtar kelimeler doldurmak kadar basitti ve arama sonuçlarında sıralama almanız için yeterliydi. O zamanlar web sitenize trafik almanın tek yolu buydu ve pazarlamacılar zamanında bunu sonuna kadar kullandı. Ardından, pazarlamacılar bir şeyi fark etti; Google'da öncelikli olmak ve görünür olamak yetmiyor. İşte o sırada pazarlamacılar, kitleleri ile daha fazla bağ kurmanın yöntemi olarak SMM yani sosyal medya yönetimini yıllık dijital pazarlama planlarına dahil etmeye başladılar.

Dijital pazarlama stratejisi oluştururken SEO ve SMM'yi birbirinden ayrılmaz bir parça gibi düşünmek gerekir. Peki işletmelerin ikisini birden kullanarak, daha fazla trafik çekmek, site ziyaretçilerini kalıcı müşterilere dönüştürmek ve bu müşterilerin daha fazla geri gelmesini sağlamak için neler yapabildiklerine daha yakından göz atalım mı?

SEO

SEO, arama motorlarının sitenizi daha kolay bulabilme ve dizine ekleyebilme sürecidir. Tüketici nezdinde bu, Google aramasında ilk sayfalarda olabilmek anlamını taşır. Elbette bu da daha fazla tık anlamına gelir. İlk paragrafta da bahsettiğimiz gibi SEO artık page-on ve page-off anahtar kelimeleri yazmakla çözülebilen bir iş değil. Artık iyi bir sıralama alabilmek için dikkat edilmesi gereken birçok nokta var.

Site İçi SEO

Bu, web sitenizde yaptığınız SEO çalışmalarını kapsayan kısımdır.

Site içi SEO için önemli noktalar:

URL yapısı: Mümkünse, kalıcı bağlantıları etkinleştirin ve URL'lerinizde anahtar kelimeler kullanın. Ancak, 301 yönlendirme söz konusu olduğunda ne yaptığınızı bilmiyorsanız, URL'lerinizi anahtar kelimeler eklemek için değiştirmeyin. Oluşturduğunuz sıralamaya ciddi şekilde zarar verebilirsiniz.

Başlık etiketleri: Başlık etiketindeki hedeflenen anahtar kelimeler, web sitenizin her sayfası için farklı olmalıdır.

Başlıklar: Arama motorları onlara biraz daha "ağırlık" koyduğundan, genellikle sayfadaki en büyük kelimelerdir. Başlıklar anahtar kelimeleri kullanmak için iyi yerlerdir. Ancak, anahtar kelimeleri doğru olarak kullandığınızdan ve sayfanın içeriğini doğru şekilde yansıttıklarından emin olmanız gerekir.

Alt metin : Bir kullanıcı görüntünün üzerine gelmedikçe bu bölüm görünür olmayacaktır; ancak iyi bir SEO için gereklidir. Alt metin görüntüyü tanımlamak için kullanılır. Bu sayede ekran okuyucu kullanan görme bozukluğuna sahip kişiler imajın ne olduğunu anlayabilirler. Uygun olduğunda, burada da anahtar kelimeler kullanabilirsiniz.

Başarılı Bir Stratejinin Olmazsa Olmazları: SEO ve SMM

 

Sayfa yükleme süresi: Google, kullanıcılarının aradıklarını bulabilmelerini ve hızlı olmalarını bekler. Tüketicilerin neredeyse yarısı bir web sitesinin iki saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini beklemektedir ve yine kullanıcıların %40’ı yüklenmek için üç saniyeden fazla zaman alan bir web sitesini terk ederler. Yanıt verme sürenizde bir saniye gecikme, dönüşüm oranlarında %7'lik bir düşüşe yol açabilir; bu da, günde 1000 ABD Doları kazanırsanız, yılda 250,000 dolara mal olur. Sayfa yükleme sürenizi azaltmak için şunları yapmanız gerekir: Mümkün olduğunca sıkıştırılmış, web uyumlu resim formatlarını kullanın, kodunuzu küçültün, eklentilerin sayısını azaltın, içerik dağıtım ağının kullanımını düşürün, yönlendirme kullanımını en aza indirin ve mobil cihazlar için optimize edin.

İç bağlantı: Web sitenizdeki diğer sayfalara sadece ziyaretçiler için yararlı olduğunda bağlantı verin. Arama motorlarının birbirine bağlamasına ve kullanıcılara sunduğunuz içerik hakkında daha fazla bilgi sağlamanıza yardımcı olabilir.

Sayfa içeriği: Google, kullanıcılarını kalite ile memnun etmek istemektedir. Bu nedenle sitenizin kaliteli bir içeriğe sahip olmasını ve kullanıcıya değer katmasını bekler. Site ziyaretçileriniz belirli bir konu için araştırma yaptıktan sonra sayfanıza geldiklerinde aradıklarını bulmaları iyi olur - yoksa sıralama kaybedersiniz.

Bu, doğrudan web sitenizdeki her şeye atıfta bulunmaktadır. Birçok kişi bunun yalnızca siteye bağlantılar oluşturma işlemi olduğunu düşünür; ancak bundan fazlası vardır. Buna aşağıdakiler gibi şeyler de dahildir:

Backlinks: Backlinks off-page SEO’nun büyük bir parçasıdır. Web sitenize başka bir web sitesinden bir bağlantı aldığınızda, bu bir backlinktir. Backlink inşa etmek için gidilecek birçok yol vardır - diğer sitelere uzanıp bir bağlantı istemek ve sosyal medyayı kullanmak gibi. İçeriğiniz ne kadar faydalı olursa, o kadar çok doğal bağlantı bulunacaktır.

Sosyal medya: Sosyal medya platformlarında aktif bir varlığın korunması, içeriğinizin paylaşılması ve sürekli bir satış eğilimi olmadan kullanıcılarla etkileşimde bulunulması da yardımcı olabilir. Sosyal medya, yalnızca sitenize olan bağlantı sayısını artırmakla kalmaz, aynı zamanda insanların sitenize gelmesine de yardımcı olabilir. Blog sayfanıza sosyal paylaşım düğmeleri ekleyerek kullanıcıların içeriğinizi sosyal medyada paylaşmasını kolaylaştırın.

Sosyal yer imi ekleme: Makalelerinizi StumbleUpon, Digg, Delicious ve Reddit gibi web sitelerine eklemek, yeni bir kitleyi sitenize yönlendirmenizde ve geri dönüş almanızda yardımcı olur. Yeni bir kişi bu sitelerden birinden sitenizi ziyarete gelip keşfedebilir, e-posta listenize üye olabilir veya sizi sosyal medyada izlemeye karar verebilir.

Web sitesi incelemeleri: Yelp gibi inceleme web sitelerinde yer almak ve SEO açısından sizi ileriye taşır. Ayrıca, bu sayede sitenize daha fazla bağlantı bulabilirsiniz. Yerel veya bölgesel SEO yapıyorsanız, bunlar önemlidir. Bunları dijital pazarlama stratejinizin bir parçası olarak kullanıyorsanız, bu sitelerde insanların sizin için neler söylediğini bildiğinizden emin olun. Negatif incelemeleri izleyecek ve cevaplayacak birini belirleyin. İncelemekten çekinen müşterileri sizinle iyi bir deneyim yaşatmaya teşvik edin.

Sayfa dışı SEO, Google'a diğer kullanıcı ve web sitelerinin, sizin web sitenizi nasıl algıladıklarını gösterir. Birçok kişi sitenizi ziyaret edip onun hakkında konuşuyorsa, Google bunu değerli ve yararlı bulur ve sıralamaları buna göre ayarlar. Sıralamanız ne kadar yüksekse, o kadar çok trafik alırsınız. Veriler 2013'ten gelse de, bir çalışma , bir numaralı sıralamadaki web sitelerinin arama trafiğinin yaklaşık %33'ünü aldığını gösteriyor. İkinci sıradaki %17.6 alırken, onuncu sıradaki sadece %2.4 alır.

SMM - Sosyal Medya Marketing

SMM

SMM, işinizi sosyal medyada pazarlamaktır. Sosyal medya optimizasyonu (SMO) yapar ve şirketinizin sosyal medya kanallarındaki varlığını geliştirmeye çalışırsınız. Sosyal medya ağlarında müşterilerinizin sizi bulması için bir işletme sayfasına sahip olursunuz. Bu şekilde her mecrada cazip ve kaliteli bir şekilde varlığınızı koruyup çok fazla ağa odaklanırsanız, stratejik olarak zayıflamanız zor olur.

Sosyal medyada söz edilen konular, içerik beğeni sayısı ve paylaşımlar yalnızca sosyal medyadaki varlığınızı değil, aynı zamanda arama motorlarındaki sıralamanızı da etkiler. Bu sebeple işletme olarak sosyal medyada yer almanız yalnızca profil oluşturup bir sayfaya sahip olmaktan ibaret değildir. Bir hesap için kaydolma işlemi yeterli olsaydı, birçok web sitesi otomatik olarak daha üst sıraya yerleşirdi. Facebook'a göre, aktif aylık kullanıcıların %11.2'si veya 137.76 milyon hesap sahte veya yinelenen hesaplar. Bununla sadece 2014 yılına ait bir tahmin olmakla birlikte, kaç tane sahte veya yinelenen hesap olduğunu gerçekten bilmiyorlar. Bu verilere dayanarak, yalnızca bir profil sahibi olmanın neden daha iyi sıralama anlamına gelmediği açıktır.

Sosyal paylaşım platformlarındaki etkinlik ve paylaşımlarınız, görünürlüğünüzü arttırır ve web sitenize bağlantı oluşturmaya yardımcı olur. Sonuç olarak da arama motorlarındaki sıralamanızı artırmış olursunuz. Paylaşılan ve bağlantı verilen herhangi bir şey, bazı şekil veya formlarda kitleniz için değerli olduğu sürece, arama motorlarındaki sıralamanızı artırır.

SMM sürecine başlamadan önce, web sitenizi sağlam bir temelle kurduğunuzdan emin olun ve sayfanız ile ilgili elinizden gelen en iyi SEO çalışmasını yapın. Sonrasında ise off-page SEO ve SMM çabalarına geçmelisiniz.

Biri Olmadan Diğeri Olmaz

SEO'yu herhangi bir SMO veya SMM olmadan yaparsanız, potansiyel müşterilere ulaşamazsınız. Kullanıcıları web sitenize yönlendirmek için SMM'yi kullanabilir, bu sayede ek trafik ve etkileşim yoluyla sıralamanızın yükselmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Ancak SMM'yi herhangi bir SEO olmadan yaparsanız, sosyal medyanın dışında organik olarak bulunmanızı zorlaştırırsınız.

İşiniz İçin Doğru Stratejiyi Hazırlama

İşletmeniz için yaptığınız SEO ve SMM miktarı, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir. Orada bulunan rekabet miktarı nedeniyle bazı anahtar kelimeler için sıralamanın neredeyse imkânsız olması gerekir. Bir alan adı ne kadar çok trafik alır ve büyük bir web sitesi haline gelirse, Google'ın gözünde o kadar çok inandırıcı olur. Sıralama ve iş hedefleriniz sizin için en iyi yaklaşımı belirleyecektir.

Google Uyarılarını Dikkate Alın!

Son olarak Google'un bu konudaki altın değerinde uyarısına kulak verelim: "Tüm SEO çalışmalarınızda altın kuralı unutmayın: Sitenizin içeriği ziyaretçilere yönelik olmalıdır, arama motorlarına değil. Sayfalarınıza ekstra anahtar kelimeler veya anahtar kelime varyasyonları eklemeyin. Anahtar kelimeleri gereksiz yere tekrar etmeye "anahtar kelime doldurma" denir ve arama motorlarının kurallarına aykırıdır. Kısacası, anahtar kelime seçerken dikkate almanız gerekenler: sıklık, rekabet ve alaka düzeyidir. Bunları aklınızda tutmak, başarılı bir SEO için doğru yolda olmanızı sağlar." Kaynak: Google (https://goo.gl/3Rs8XA)

Kaynak: Semrush Blog (https://www.semrush.com/blog/)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

  1. Selim Taş

    Yazıyı bir solukta okudum çok mantıklı bir derleme olmuş. Ama kısaca bende şunları belirtmek istiyorum. Seo, Sem ve Smm beraber düşünülmelidir. Bir sitede bu kavramlardan bir tanesi eksik kalırsa o sitede bir sorun var demektir. Çünkü kaliteli bir site SEO anlamında başarılı olur. Burada önemli olan da ziyaretçi ne istiyor ve siz en veriyorsunuz. Ziyaretçinin aradığı bilgi var mı sitenizde. Önemli olan nokta budur.

    SEM ile SEO birbiri ile direk bağlantılıdır. Direk anahtar kelimeniz ve içeriğiniz ile alakalı arama yapan kullanıcıları sitenize çekersiniz ve doğal olarak bu da Google sıralamarını etkiler.

    SMM olayında ise kaliteli siteler her zaman tavsiye edilir. Sosyal medya hesaplarında, sözlüklerde, forumlarda ve bloglarda siteniz paylaşılmaya başladığı anda o sitede başarı elde edilmiş demektir.

  2. Optimist Hub Team

    Değerli katkılarınız için teşekkürler Selim Bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?