E-Ticaret Sitesinde Kaçınılması Gereken 8 Temel Şey


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Online Satış Mağazalarının Yapmaması Gereken 8 Kusurlu Hareket

1. Ürün Açıklamalarında Çok Fazla Yazı Tipi ve Renkleri Kullanmak

Çok fazla yazı tipi ve rengin var olması, hepsini aynı anda kullanmamız gerektiği anlamına gelmez. E-ticaret web sitesinin en önemli gereksinimi iyi bir müşteri deneyimidir. Çok fazla yazı tipi ve renk kullanımı, müşteriyi ürün açıklamasından uzaklaştırır. Buradaki en önemli nokta tutarlılıktır.

2. Başka Bir Web Sitesinden Ürün Açıklamaları Kopyalamak

Diğer web siteleri ile aynı ürünleri satıyor olsanız bile, asla ürün tanımını kopyalamayın. Siteniz Google bot tarafından kara listeye alınır, ayrıca diğer web sitesinin telif haklarını ihlal etmiş olursunuz.

3. Ürünler İçin İşlenmemiş Kamera Görüntülerini Kullanmak

Dijital kamera görüntülerinizi e-ticaret sitenize doğrudan yüklemeyin. Yüksek çözünürlüklü görüntülerin boyutu ayrıntılarına bağlı olarak 4 MB ile 10 MB arasında değişebilir. Sadece 1 MB’lık bir görsel bile bir web sitesi için çok büyüktür. Büyük fotoğraflar hem web sitenizi yavaşlatacak, hem de çok ağırlaştırdığından dolayı Google bot tarafından sevilmeyecektir. Resimlerinizi farklı aralar ile yeniden boyutlandırmanız ve optimize etmeniz gerekmektedir. Temel kural olarak görüntü boyutu 300 KB’tan daha küçük olmalıdır. Stylesheet ile görüntü boyutlarını küçültmek yerine, uygun yerlerde fotoğrafları ilgili çözünürlükte gösterecek bir tema kullanmak daha doğru olacaktır.

4. E-Posta Adresleri Toplamak ya da Reklam Göstermek İçin Sürpriz Pop-Up Göstermek

Açık bir şekilde rahatsız edici olan bu durum aynı zamanda müşterinizi sayfayı kapatmaya zorlayabilir. Günde sadece tek bir pop-up kabul edilebilir. Ancak çok sayıda pop-up yaratmak için gizli link ya da javascript kullanmayın. Sadece bir müşterinin e-posta adresi uğruna tüm kullanıcı deneyimini öldürmeyin. Zaten müşteriler ürünlerinizi beğenirlerse, e-posta adreslerini zorlamadan vereceklerdir.

5. Bir Sayfada Çok Fazla Animasyon Kullanmak

E-ticaret işi bir çizgi film değildir. Çok fazla animasyon kullanmayın. Çok fazla animasyon kullanmak hem sayfanızın yüklenmesini yavaşlatacak, hem de müşterilerinizin ilgilendikleri ürünlere odaklanmasını engelleyecektir.

6. Hakkımızda, İletişim, Koşullar ve Gizlilik Gibi Sayfalarda Eksiklerin Olması

Bu sayfalar çok önemlidir ve her zaman web sitenize dahil edilmelidir. İnsanlar size ödeme yapmadan önce güvenmelidirler. Eğer web siteniz bu sayfaları içeriyorsa, Google da muhtemelen sizi daha çok sevecektir. Tabii ki burada da özgün içerik kullanmak önemlidir. SEO nedeniyle hizmet koşulları ve gizlilik politikası sayfaları da başka bir web sitesinden kopyalanmamalıdır.

7. Cevapsız Destek Birimi

Şüphesiz, destek birimi e-ticaret için en önemli bileşenlerden biridir. Müşteri her zaman haklıdır. E-ticaret siteniz uygun bir destek sistemine sahip olmalı ve son derece saygıyla müşterilerinizle ilgilenmelidir. Müşteriler özen gösterdiğinizi fark ettiklerinde, kesinlikle sizin sitenizi kullanmak isteyeceklerdir. Bunun için tüm kullanıcıların sorularının zamanında cevaplandığından ve tamamen memnun olduklarından emin olun.

8. Müşterinin Mahremiyetini ve Güvenliğini İhmal Etmek

Eğer müşteriler tarayıcılarında yeşil güvenlik kilidi (SSL) görmezlerse kayıt olmaktan kaçınabilirler. Eğer bir kişi size kredi kartı bilgilerini veriyor ise, bu bilgilerin korunması ve güvenliğinin sağlanması sizin sorumluluğunuzdadır.

Kaynak: Nopcommerce Blog

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?