E-Ticaret Sisteminde Müşterinin Güveni Nasıl Kazanılır?


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Gösterişli bir tasarım, süper hızlı yükleme süresi ve kullanıcı dostu bir ödeme işlemi ile birlikte e-ticaret sitenizde çok çeşitli ürünler sunabilirsiniz. Online mağazanız için planlanmış mükemmel bir SEO ve pazarlama stratejiniz de olabilir. Başarılı bir çevrimiçi işletmeyi yürütmek için tüm bu unsurlar elbette çok önemlidir. Ancak müşterinizin size olan güvenini kaybetmesi; bütün bu unsurları boşa çıkartabilecek yegane tehlikedir. Bu sebeple müşterinin güvenini kazanmak çok önemlidir.

Müşterilerinizin E-Ticaret Mağazanıza Olan Güvenini Kazanmak İki Şeyi Gerekir

• Online işinizi bir marka olarak temsil etmek
• Güvenlik (müşterilerinizin güvende hissetmesini sağlamak için)

Çevrimiçi Varlığınıza Dikkat Edin ve Profesyonel Görünün

Üzerinde bir logo ve ürün bulunan bir e-ticaret sitesini başlatmak, profesyonel olmanın “gerçek” tanımı değildir. Kötü tasarım tuzağına düşebilir veya web sitenizde profesyonel görünmeyen bazı eski eğilimlere kapılabilirsiniz. Çirkin bir düzen ve karmaşık bir web sitesi; potansiyel müşterilerinizi online mağazanızdan kolayca uzaklaştırabilir. Kimse düzensiz ve karmaşık bir web sitesinden alışveriş yapmak istemez.

Online alışverişte kullanıcılar profesyonel görünümlü web sitelerine güvenmektedir. E-Ticaret mağazanızın profesyonel görünmesini istiyorsanız; sitenizin düzenine, kaliteli ürün görsellerine, kullanıcı dostu ürün sayfalarına ve kaliteli içeriğe dikkat etmek zorundasınız. Sitenizin düzeninde hazırladığınız grafikler ve beyaz alanlar arasındaki doğru oran; kullanıcıyı web sitenizin içeriğine odaklanmaya devam ettirir. Çok fazla reklam, afiş, düğme, ürün resmi veya simge; web sitenizi kolayca yavaşlatabilir.

Müşteriler bir mağaza sitesinde gerçek ürüne dokunamadığı, koklayamadığı ve canlı canlı göremediği için, ürünlerinize ait olan görseller; online alışveriş yapanların ürünlerle etkileşime girebilmesinin tek yoludur. Yüksek kaliteli görsellerle ürünlerinizi daha çekici hale getirirseniz, online alışveriş yapanlar sizden daha emin olacaktır.

Güvenlik Özellikleri Sunun

Müşterilerinizin özellikle ödeme bilgilerini verdikleri sırada kendilerini güvende hissetmeleri gerektiğinden; size güvenebileceklerini gösterin. Müşterilere tüm kişisel bilgilerin korunduğunu ispatlamak için SSL sertifika ve rozetlerinizin bulunduğundan emin olun. Ödeme sürecinin her adımında güven sinyalleri eklerseniz; müşteriler ödeme bilgilerinin tamamen güvenli olduğuna ikna olur ve çevrimiçi işletmenize / markanıza güvenebilirler. Birçok e-ticaret sitesi ödeme sayfalarında güvenlik ikonları ekleyerek müşterilerinin tereddütlerini aşmalarını ve kendilerine güvenmelerini sağlar.

Müşterilerinize Gerçek Olduğunuzu Kanıtlayın ve Güvenilir İş Yapın

Müşterilerinize “gerçek” bir işletme olduğunuzu kanıtlamak çok önemlidir. Web sitenizde kolayca erişilebilir (veya görünür) aktif bir “Bize Ulaşın” formunuz olduğundan emin olun. Bu basit form sayesinde müşterileriniz ürününüz veya hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve yorumda bulunabilir. Mümkünse online mağazanıza ait sitenizde fiziki adresinizi paylaşın. Bu sayede müşterileriniz sizin gerçek bir şirket olduğunuzu düşüneceklerdir.

Ürünleriniz ve Hizmetleriniz Hakkındaki Bütün İncelemeleri Gösterin

Ürün incelemeleri, çevrimiçi işletmeler için pozitif olmasalar dahi mükemmeldir. Günümüzde müşterilerin çoğu; bir ürün satın almadan önce çevrimiçi ürün incelemelerini aramakta. İstatistikler, ürün incelemelerini sunan e-ticaret mağazalarının, bu özelliği sunmayan diğer çevrimiçi mağazalara kıyasla ortalama sipariş oranlarını arttırdıklarını gösteriyor. Ürün incelemelerini görüntüleme konusundaki güveniniz, ürününüzü alma potansiyeli olan müşteri adayınızın güvenini kolayca artırabilir.

Birçok online işletme; olumsuz ürün incelemelerinin satışlarını ve gelirlerini etkileyebileceğini düşünmekte ama işin aslı tamamen farklı. Olumsuz yorumlar; potansiyel müşterinin tarafsız olduğunuza inanmasını sağlayarak, online mağazanızdaki etkileşimin artmasına yardımcı olur. Bir müşteri olarak yalnızca bir mağaza sitesinde olumlu eleştiriler görürseniz, siteyle veya ürünle ilgili şüphelenmez misiniz? Müşteriler olumsuz değerlendirmeleri gördüklerinde; bir mağaza sahibi olarak ürün ve hizmetleriniz için olumlu yorumlar yayınlayacak yazarlar tutmadığınızı anlarlar.

Kaynak: Nopcommerce Blog

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?