Başa Dönün

E-Ticaret Sisteminde Müşterinin Güveni Nasıl Kazanılır?


Figen Yüzbaşıoğlu 24/01/2018
02/10/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 4 dakikada okunabilir."

Gösterişli bir tasarım, süper hızlı yükleme süresi ve kullanıcı dostu bir ödeme işlemi ile birlikte e-ticaret sitenizde çok çeşitli ürünler sunmaktasınız. Ayrıca, online mağazanız için planlanmış mükemmel bir SEO ve pazarlama stratejiniz var. Başarılı bir çevrimiçi işletmeyi yürütmek için tüm bu unsurlar çok önemlidir. Ancak, daha fazla satış ve gelir, yani güven almak için eşit derecede önem taşıyan daha basit ve daha az bilinen bir unsur var.

Müşterilerinizin E-Ticaret mağazanıza olan güvenini kazanmak iki şeyi gerekir:

• Online işinizi bir marka olarak temsil etmek
• Güvenlik (müşterilerinizin güvende hissetmesini sağlamak için)

Çevrimiçi varlığınıza dikkat edin ve profesyonel görünün

Üzerinde bir logo ve ürün bulunan bir e-ticaret sitesini başlatmak, profesyonel olmanın “gerçek” bir tanımı değildir. Kötü tasarım tuzağına düşmek veya web sitenizde profesyonelce görünmeyen bazı eski eğilimleri izlemek kolaydır. Çirkin bir düzen ve karmaşık bir web sitesi, potansiyel müşterilerinizi online mağazanızdan kolayca uzaklaştırabilir. Hatırlayın, kimse düzensiz ve karmaşık bir web sitesinden alışveriş yapmak istemez.
Online alışverişte kullanıcılar profesyonel görünümlü web sitelerine güvenmektedir ve e-Ticaret mağazanızın profesyonel görünmesini isterseniz, sitenizin düzenine, kaliteli ürün görsellerine, kullanıcı dostu ürün sayfalarına ve kaliteli içeriğe dikkat etmek zorundasınız. Sitenizin düzeninde, grafikleriniz ve beyaz alan arasındaki doğru bir oran, kullanıcıyı web sitenizin içeriğine odaklanmaya devam ettirir. Çok fazla reklam, afiş, düğme, ürün resmi veya simge web sitenizi kolayca yavaşlatabilir. Müşteriler bir mağaza sitesinde gerçek ürüne dokunamadığı, koklamayamadığı veya göremediği için ürünlerinize ait görseller online alışveriş yapanların ürünlerle etkileşime girebilmesinin tek yoludur. Yüksek kaliteli görsellerle ürünlerinizi daha çekici hale getirirseniz, online satın alma yapanlar sizden satın almak konusunda daha emin olacaklardır.

Güvenlik özellikleri sunun

Müşterilerinizin özellikle de ödeme bilgilerini verdikleri sırada kendilerini güvende hissetmeleri gerektiğinden, size güvenebileceklerini gösterin. Müşterilere tüm kişisel bilgilerin korunduğunu ispatlamak için SSL sertifikanızın ve rozetlerin bulunduğundan emin olun. Ödeme sürecinin her adımında güven sinyalleri eklerseniz, müşteriler ödeme bilgilerinin tamamen güvenli olduğuna ikna olurlar ve çevrimiçi işletmenize / markanıza güvenebilirler. Birçok e-ticaret sitesi ödeme sayfalarında güvenlik ikonları ekleyerek müşterilerinin tereddütlerini aşmalarını ve kendilerine güvenmelerini sağlar.

Müşterilerinize gerçek olduğunuzu kanıtlayın ve güvenilir iş yapın

Müşterilerinize “gerçek” bir işletme olduğunuzu kanıtlamak çok önemlidir. Web sitenizde kolayca erişilebilir (veya görünür) aktif bir “Bize Ulaşın” formunuz olduğundan emin olun. Bu basit form sayeside müşterileriniz ürününüz veya hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve yorumda bulunabilirler. Mümkünse online mağazanıza ait sitenizde fiziki adresinizi paylaşın. Bu sayede müşterileriniz sizin gerçek bir şirket olduğunuzu düşüneceklerdir.

Başkalarının ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında söyleyeceklerini gösterin.

Ürün incelemeleri, çevrimiçi işletmeler için pozitif olmasalar dahi mükemmeldir. Bu günlerde, müşterilerin çoğu, bir ürün satın almadan önce çevrimiçi ürün incelemelerini aramaktadır. İstatistikler, ürün incelemelerini sunan e-Ticaret mağazalarının, bu özelliği sunmayan diğer çevrimiçi mağazalara kıyasla ortalama sipariş oranlarını arttırdıklarını gösteriyor. Ürün incelemelerini görüntüleme konusundaki güveniniz, satın alma işlemini gerçekleştirmek için müşterinizin güvenini kolayca artırabilir.

Birçok online işletme, olumsuz ürün incelemelerinin satışlarını ve gelirlerini etkileyebileceğini düşünmektedir ancak gerçek tamamen farklıdır. Olumsuz yorumlar, aslında müşterilerinizin incelemelerin tarafsız olduğuna inanmasını sağlayarak online mağazanızdaki etkileşimin artmasına yardımcı olur. Bir müşteri olarak, yalnızca bir mağaza sitesinde olumlu eleştiriler görürseniz, siteyle veya ürünle ilgili şüphelenmez misiniz? Müşteriler olumsuz değerlendirmeleri gördüklerinde, bir mağaza sahibi olarak ürün ve hizmetleriniz için olumlu yorumlar yayınlayacak yazarlar tutmadığınızı anlarlar.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

Bu makale faydalı mıydı?
 
916 Okunma   190 Beğeni

Önerilen Yazılar

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir