Google Benim İşletmem’deki Yenilikler Facebook Sayfalarına Meydan Okuyor


Optimist Hub Team 15/11/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Google My Business'daki Yenilikler

Google, iş müşterilerinin kendi müşterilerine ulaşması için yeni bir seçenek sunuyor. Şirket, Google Benim İşletmem’in iOS ve Android için takipçiler, görüşler ve mesajları da içeren müşteri bilgilerini görüntülemek ve Google’da kendi iş profillerinde paylaşmak için hızlıca içerik üretmelerini sağlayan yeni araçlar içeren yenilenmiş bir versiyonunu sundu.

Bu değişiklik Google Haritalar’da işleri takip edip tanıtımlardan, etkinliklerden ve diğer yeniliklerden haberdar olmak için getirilen yeni takip et butonu güncellemesinden kısa süre sonra geldi. Google Haritalar, uygulamasının sadece navigasyon için kullanılmaktan öteye geçmesi için sürekli yeni özellikler eklemektedir. Son aylarda uygulamasına grup gezisi planlaması, müzik kontrolü, kişiselleştirilmiş öneriler ve tahmin edilen varış zamanı paylaşma gibi özellikler eklemişti. Son olarak gelen bu “Takip et” butonu sayesinde ise favori işletmelerinizin teklifleri ve diğer güncellemeleri “Sizin için” adlı sekmede görünecek. Bu yeni hamle, Google’ın iş profillerini Facebook sayfalarının rakibi olmaya yaklaştırıyor.

Google Benim İşletmem’deki Yenilikler Facebook Sayfalarına Meydan Okuyor

Yeniden tasarlanan Google Benim İşletmem uygulamasında yeni “müşteriler” sekmesi bir işin müşterilerini ve potansiyel müşterilerini tıpkı yukarıda bahsedilen, işleri takip etmeyi seçen kişiler gibi merkezileştirecek. Burada, iş sahipleri kendilerine gelen görüşleri ve yorumları takip edip cevap verebilecek.

Bir işletmeye ulaşabilmek için müşteriler, Google Haritalar veya Google Aramalar üzerinden mesaj butonunu kullanabilecek. Daha öncesinde işletmeler bu gelen mesajlara kendi cihazlarının mesajlaşma platformları üzerinden yanıt verebiliyordu. Şimdi bunu ilk defa Google Benim İşletmem uygulaması üzerinden yapabiliyorlar. Ayrıca, mesajlaşma olanağı önceden sadece Birleşik Devletler, Kanada, Brezilya ve Hindistan ile sınırlıydı fakat bu haftadan itibaren dünya çapında birçok ülkede geçerli olacak.

Ayrıca yeni “Gönderiler” tuşu iş sahiplerinin Google üzerindeki işletme profillerinde içerik güncellemesi yapabilmelerini sağlıyor. Diyelim ki bir işletme, müşterilerini gelmekte olan indirimler, tanıtımlar, etkinlikler veya satacakları yeni bir ürün ile ilgili bilgilendirmek istiyor. Bunlar genelde işletmelerin Facebook, Instagram, Twitter gibi herhangi bir sosyal medya platformu üzerinden paylaşacakları güncellemelerdi. Şimdi ise aynı şeyi Google Aramalar ve Google Haritalar üzerinden daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilmek adına Google’ın platformu üzerinden de yapabilecekler.

Google, Google Benim İşletmem uygulamasındaki güncellemelerin iOS ve Android’e 14 Kasım’da gelmeye başladığını söylüyor.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://techcrunch.com/2018/11/14/google-my-business-app-revamp-challenges-facebook-pages/)
(https://techcrunch.com/2018/10/25/google-maps-takes-on-facebook-pages-with-new-follow-feature-for-tracking-businesses/)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

4 yorum

  1. Aylin KAYA

    Google Benim İşletmem, işletme sahiplerine hitap etmek için ciddi adımlar atıyor. Bu adımları tane tane ve toparlayarak açıklayan güzel bir Blog yazısı olmuş. Teşekkür ederim. Ellerinize sağlık.

  2. Değerli yorumlarınız için bizler teşekkür ederiz Aylin Hanım.

  3. merve

    google my business ülkemizde henüz yeteri kadar popülerliğe ulaşamadı ama bu bağlamda google my business’in önemini ve işletmeye katacaklarını şimdiden hakim olan ve öngören işletmeler bu platformda rakiplerine üstünlük sağladılar bile.

  4. Evet Merve Hanım, şimdilik öyle fakat yeniliklerini ve sunduğu imkanları gördükçe Google my business kullanım sayısının artacağını düşünmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?