Gizlemeden Kaçının


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


‘’Gizleme Yani ‘’Cloaking’’ Nedir?

Yazımıza başlarken Vikipedi’nin gizleme yani ‘’Cloaking’’ hakkında ne yazdığına bakalım:
“Gizleme, arama motoru robotuna sunulan içeriğin; kullanıcılara sunulandan farklı olduğu bir siyah şapka arama motoru optimizasyonu (SEO) tekniğidir.”

Google web yöneticisi yardım sayfaları ise cloaking işlemini şu şekilde tanımlıyor:
“İnsan kullanıcılarına ve arama motoru robotlarına farklı içerik veya URL’ler sunma uygulaması” .

‘’Peki nasıl yapılıyor?’’ derseniz, bu arama motoru optimizasyonu tekniğinde; sayfanıza gelen arama motoru botu tespit edilir ve farklı özel sayfalara yönlendirilir. Bu da sizin daha iyi ve olumlu SEO sonuçları almanıza sebep olur. Ancak bu; kalıcı bir başarı değildir. Çünkü arama motorları başta sizi yakalayamasa bile, daha sonrasında oluşacak olan SEO sonuçları ile yükselişe geçmeniz; bir yerden sonra dikkatleri çekecek ve şikayet edilmenize sebep olacaktır. Bu durum da arama motorları tarafından detaylı olarak incelenmenize sebep olur.

Gizleme Örneği:
Sitenizi ziyaret eden kullanıcılara bir tam sayfa resim veya Flash gösterilirken; arama motoru botlarına bir HTML metni sayfası sunmak.

Neden Gizleme Yapılıyor?

Cloaking tekniğini kullandığınız zaman kısa vadede ciddi sonuçlarını görürsünüz. Belki bu durum sizi ve beraber çalıştığınız işletmeyi memnun edebilir, hatta bu tarzda bir arama motoru optimizasyonu uygulamanız dahi istenebilir. Ne olursa olsun kesinlikle böyle bir yolu tercih etmemelisiniz. SEO konusunda başarı; aniden oluşan değil, uzun vadede gelen ve sabır isteyen bir sonuçtur. Cloaking ve benzeri etik dışı teknikler; sadece firmanızın zarar görmesine sebebiyet verecek göz boyama usulleridir.

Gizleme, Açıkça Google Web Yöneticisi Kurallarına Aykırıdır

Googlebot web sayfanızı ziyaret ettiğinde; bir insan kullanıcının gördüğü şeyle aynı şeyi görmek zorundadır. Ne yaparsanız yapın ama asla Google’ı kandırmayın. Google önceliği, her zaman kullanıcıya verir ve sizin de bunu yapmanızı bekler. Daha fazla indeks ve sıralama için atacağınız her kural dışı adım, sitenizin uçuruma sürüklenmesine neden olur. Bu tip etik olmayan davranışlara karşı; Google ve diğer arama motorları çok sert tedbirler almıştır. Gizleme işlemini yapmak Google dizininden kaldırılmanıza neden olabilir.

Kaynak: varvy.com

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

  1. Melih Deren

    Kısa ve öz bir anlatım olmuş fakat daha fazla örneklendirme beklerdim. Emeğinize sağlık yine de.

  2. Teşekkürler Melih; zaman içerisinde belirli sıklıklarda tüm yayınlarımızı içerik ve görsel olarak zenginleştiriyor, güncel ve doğru veriyi sunmak adına sürekli update ediyoruz. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?