Başa Dönün

Bubble, Kod Deneyimi Olmadan İnternet Uygulamaları Oluşturmanızı Sağlıyor


Osman Yıldırım 12/11/2018
15/11/2018 Tarihinde Güncellendi


Bubble, nasıl kodlama yapılacağını bilmeseniz bile internet uygulamaları yaratabilmeniz için güçlü bir servis sağlayan, kendi kendini finanse eden (bootstrapped) bir girişim. Birçok küçük ve büyük şirket internet siteleri için Bubble’a güveniyor.

Birçok girişim kodlamayı olabildiğince kolay hale getirmeye çalışmıştı zaten. Ancak bu çoğu kez hayal kırıcı bir biçimde sınırlı olarak kalmıştı. Bubble, ortalama bir internet sitesi oluşturma servisinden daha güçlü çünkü internet programlamasının tüm ana noktalarını görsel bir arayüz ile yeniden yaratıyor.

Bubble, Kod Bilgisi Olmadan İnternet Uygulaması Geliştirmenizi Sağlıyor

Bubble’da karşımıza ilk çıkan şey bir dizayn sekmesi. Boş bir sayfa ile başlayıp ekrana görsel elementler sürükleyip bırakarak internet siteleri oluşturabilirsiniz. Bu elementleri istediğiniz herhangi bir yere koyabilir, haritaların, metin kutularının, görsellerin ve daha fazlasının boyutunu değiştirebilirsiniz. İstediğiniz zaman önizleme tuşuna basarak sitenizin son halini görebilirsiniz.

İkinci sekmede ise sitenizin arkasındaki mantığı yaratabilirsiniz. Bu, Mac’te birden fazla resim dosyasının boyutlarını küçültmek, birden fazla dosyanın adını değiştirmek gibi sık tekrarlanan bazı işlemleri önceden tanımlayarak tek tıklama ile çalışabilecek şekilde ayarlamayı sağlayan Automatora benziyor. Kronolojik bir hareket yaratmak için bloklar ekleyip her blok içerisinde bazı koşullar oluşturabilirsiniz.

Üçüncü sekmede veritabanınız ile etkileşime geçebilirsiniz. Örneğin, bir kayıt ol sayfası oluşturup profil bilgilerini veritabanında depolayabilir ve istediğiniz herhangi bir zaman veri aktarabilirsiniz.

Stripe ile ödeme kabul etmenizi, Intercom ile chat yoluyla müşteri desteği almanızı veya Mixpanel kullanmanızı sağlayan yüzlerce eklenti mevcut. Ayrıca, Bubble verilerinizi Bubble dışında da kullanabilirsiniz. Örneğin, sizin Bubble veritabanınıza dayanan bir iPhone uygulaması oluşturabilirsiniz.

Plato, Qoins ve Meetaway gibi birçok küçük şirket Bubble kullanmaya başladı ve şimdiye kadar bundan memnun gibi görünüyorlar. Dividend Finance 365 milyon dolar sermaye artırdı ve Bubble kullanıyor.

Girişim, sizin yerinize uygulamanızı depolama görevini üstleniyor. Uygulamanız büyüdükçe instance* değiştirdiğiniz her an, daha çok para ödüyorsunuz.

Şirket henüz sermaye biriktirmiş olmasa da halihazırda her ay 115 bin dolar sabit gelir elde ediyor. Bubble hala büyük müşterileri korkutabilecek küçük bir girişim fakat şirket, müşterilerin Bubble’ın sınırlamalarını görmemesi için ürünü geliştirmek istiyor. Şimdiki hedefleri ise müşterilerin ihtiyaçlarından daha hızlı büyümek.

*Instance: Bir sunucu üzerinde Oracle uygulamaları (process) veya iş parçacıkları (thread) tarafından oluşturulmuş paylaşımlı bellek alanı veya üzerinde çalıştıkları bellek alanının tümünü ifade eder. Bu alan kalıcı verilerin de tutulmasının sağlanabildiği bir yer durumundadır. (Bu tanım, “ferhatsarikaya.com” sitesinden alınmıştır.)

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://techcrunch.com/2018/11/11/bubble-lets-you-create-web-applications-with-no-coding-experience/)

Bu makale faydalı mıydı?
 
319 Okunma   13 Beğeni
Author avatar

Osman Yıldırım

https://www.optimisthub.com
Sr. SEO Expert, Founder at Optimist Hub | Mentor at Visa Innovation Program & Hackquarters | Google Trusted Photographer

Önerilen Yazılar

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir