WhatsApp Artık Reklam İçerecek


Optimist Hub Team 05/11/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


WhatsApp Reklamları

WhatsApp’ın yıllardır vurguladığı tamamen ücretsiz ve reklamsız olma politikası, uygulamanın gelir elde etme yolları açısından pek çok kere tartışılmıştı. Orijinal prensiplerinde reklamı “estetiğin bozulması değil, zekanıza yapılmış bir hakaret ve düşüncelerinizin kesilmesi” olarak gören platformun son açıklamasına göre ise eninde sonunda olması beklenen şey gerçekleşti; Whatsapp’ın durum bölümünün reklam içereceği başkan yardımcısı Chris Daniels tarafından resmen açıklandı.

WhatsApp Artık Reklam Gösterecek

Uygulamadaki dengeler zamanla değişim göstermekteydi; 2014 yılında platformu Facebook satın aldı, satın alındığı sırada 450 milyon olan aylık aktif kullanıcı sayısı daha da büyüdü. 2016 yılında bir yıllık kullanım süresinden sonra aldığı 0.99 cent ücreti kaldırıldı ve reklam alınmayacağı yine vurgulandı, 2017 yılında ise uygulamanın kurucu ortakları Jan Koum ve Brian Acton birkaç ay arayla istifa etti.

WhatsApp’a durum özelliği ise Snapchat ve Instagram hikayelerinin dünya çapında yarattığı büyük etkiden dolayı geçtiğimiz yıl getirilmişti. WhatsApp durumlarının diğer iki uygulamanın hikayelerinden farkı ise mesajlaşmada da olduğu gibi uçtan uca şifrelemeye korunmasıydı. Her ne kadar aslen Snapchat hikaye özelliğinin imitasyonu olsa da, uygulamaya konulmasından neredeyse üç ay sonra WhatsApp durum özelliğinin 175 milyon kullanıcıya ulaştığı Facebook tarafından açıklanmıştı.

Ne var ki, özellikle Koum ve Acton’ın ayrılığından sonra, Facebook’un WhatsApp’ta gelir kazanmaya itecek değişiklikler yapacağı daha kesin bir şekilde dile getirilmeye başlandı. Öncelikle Eylül ayında şirket kullanıcılarına kapılarını açan WhatsApp, o zamandan beri işbirliği içinde olduğu şirketlerin isimlerini de gizli tuttu. Getirmeyi planladığı şirket kullanıcılarını içeren mesajlaşma aracını Uber, Wish ve Singapur Havayolları’nın da aralarında bulunduğu doksan şirketle test edildiği söylenmekte.

Snapchat ve Instagram’da uzun süredir bulunan ve hikayeler arasında geçiş yaparken beliren tam boyut reklamların artık WhatsApp’ta da olacağı anlamına gelen bu açıklamaya göre; reklamlar aracılığı ile işletmelerin WhatsApp kullanan insanlara ulaşması daha kolay hale gelecek.

Uygulamanın başlangıç tarihi hakkında herhangi bir bilgi verilmezken, başkan yardımcısının açıklamasına bakılırsa reklamların WhatsApp üzerine uyarlanma süreci son safhalarına ulaşmış gibi görünüyor, bu da çok yakın bir zamanda başlayacağının sinyallerini veriyor.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://blog.whatsapp.com/245/Biz-neden-reklam-satmıyoruz?l=tr)
(https://www.theverge.com/2018/8/1/17636418/facebook-whatsapp-ads-monetize)
(https://www.digitaltrends.com/mobile/whatsapp-to-start-showing-ads/)
(https://www.theverge.com/2016/1/18/10785126/whatsapp-free-no-subscription-fees)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?