İşletmeler, Google Asistan’dan Gelen Telefon Çağrılarını Kabul Eder Mi?


Optimist Hub Team 05/11/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Google Asistan Çağrıları

Google, Google My Business kullanıcılarına “Google Asistan çağrılarını” kabul etmeye olumlu bakıp bakmadıklarını soruyor. Şirket bunun şu iki anlama geldiğini söylüyor: Müşterilerin Google Asistan kullanarak randevu ve rezervasyon alabilmelerine olanak sağlamak ve Google Asistan’ın iş hakkında olgusal bilgileri onaylamasına izin vermek.

Bu hizmet, şirketin Mayıs ayındaki I/O konferansında tanıttığı Google Duplex adlı yapay zeka dijital asistanından bir sonraki adımı. Duplex, çevirimiçi rezervasyon yapma kapasitesine sahip olmayan yerli işler ile randevu ayarlamayı sağlayan telefon merkezli bir sistem. Duplex doğal konuşmaları sadece bir alanda iyice eğitildikten sonra gerçekleştirebilir, genel konuşmalar gerçekleştirebilme kapasitesine sahip değildir. Duplex tarafından gerçekleştirilen ve henüz çevirimiçi sistemler tarafından desteklenmeyen rezervasyonlar ile randevu alma sistemi kullanan işletmeler, müşterilerin Google Asistan üzerinden randevu almasına olanak sağlar ve yeni çalışanları eğitmek zorunda kalmaz. Duplex, ayrıca kullanıcıların telefon görüşmesi yapmak yerine sadece Google Asistan ile iletişime geçerek çağrının arka planda herhangi bir kullanıcı dahiliyeti olmadan gerçekleşmesini sağlar.

Google’ın, Google Asistan ve Duplex ile iş sahipleri arasındaki tanışıklığı başlatmasının yolu onları bir robottan çağrılar almaya alıştırmak olabilir. Bazı insanlar bir bilgisayar ile konuşmaktan rahatsız olabilirken bir çok iş sahibi hızlandırılmış onaylama sistemine veya bunun getireceği kendi işleri hakkında toplanabilecek olan ek detaylardan memnun kalabilir.

İşletmelerin Google Asistan Çağrılarına Bakışı

Büyüyen oranlarda istenmeyen (spam) çağrıların olduğu bazı küçük iş kategorilerinin telefonlarını cevaplamak Google Asistan için muhtemel bir zorluk olabilir. Ancak, Google Asistan büyük ihtimalle telefon ile iletişim kurmanın önemli olduğu kategorilere arama yapacaktır.

Kaliforniya’da Temmuz 2019’da yürürlüğe girecek bir yasa, müşterilerin onlarla konuşanların insanlar değil de makineler olduğu anlaşılsın diye şirketlerin iletişim için akıllı botları kullanmasını zorunlu kılacak. Yeni yasa, bu iletişimin anlaşılır ve kasıtlı olarak insanların konuştuğu kişinin bot olduğu ile ilgili bilgilendirilmelerini gerektiriyor.

Yapay zeka oluşumlu, insan sesli öznelerin telefon çağrıları yapması ve insanlarla iletişime geçmesi düşüncesinin pazarlama, satış, analitik ve hukuki sistemler üzerinde önemli etkileri vardır. İnsanlar artık tüm telefonla pazarlama işleminin onlarla iletişime geçebilen ve ne dediklerine cevap verebilen insan sesli bir bot tarafından yapıldığı zamanları hayal edebilir.

Bunun endişelenecek tarafları olsa bile hem müşteriler hem iş sahipleri için pozitif getirileri de mevcuttur.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://searchengineland.com/google-asks-smbs-if-theyll-accept-calls-from-google-assistant-307547)
(https://ai.googleblog.com/2018/05/duplex-ai-system-for-natural-conversation.html)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

  1. tanju

    Geçtiğimiz günlerde google asistan bir kuaförden randevu almıştı, bu noktada insanı düşündüren yapay zekanın hayatımıza tamamen entegre olup hayatımızı kolaylaştırmasının yanında yazıda da değindiğiniz gibi karşımızdaki konuşanın robot olduğunu bilme hakkı, ne kadar black mirror vari distopik hayallere dalsak da google asistanın hayat kurtarıcılığı aşikar. Ellerinize sağlık, faydalı bir yazı olmuş ve devamındaki gelişmeleri de okumak isteriz.

  2. Teşekkürler Tanju Bey, Google Asistan ile alakalı gelişmeler oldukça sizleri bilgilendirmeye devam ediyor olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?