Samsung’tan 22 Milyar Dolarlık Hamle


Optimist Hub Team 12/08/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Yeni büyüme hedefleri arayan Samsung, yeni teknolojiye 22 Milyar dolar harcamayı planlıyor.

Samsung farklı gelişim sahalarına önümüzdeki 3 yıl içerisinde 22 Milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Yakın zamanda yapılan açıklamada yapay zeka, 5G mobil teknoloji, otomobiller için elektronik parçalar ve biyolojik kökenli tıbbi ürünler sektöründeki yeni büyüme alanlarına yönelik 22 milyar dolarlık yatırım yapılacağı belirtildi. Spesifik yatırım alanlarına dikkat çeken plan, büyük işletmeler için türünün ilk örneği denebilir. Yatırım aynı zamanda iş imkanı ve yeni gelir akışı sağlayacak. Rakipleri karşısında da büyük bir kazanım sağlayacağı aşikar.

Dünya devi Samsung, yapay zekaya yatırım yapıyor.

Ayrıca şirket yapay zeka kapasitesini artırmak amacıyla İngiltere, ABD, Kanada, Rusya ve Güney Kore gibi bir çok ülkede yapay zeka merkezlerindeki araştırmacı sayısını da 1000'e çıkaracağını duyurdu. Yeni yatırımların 40 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. Samsung açıklamada ayrıca gelecek üç yıl içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan 161 milyar dolarlık bir yatırım planı bulunduğu ve bu yatırımların sermaye masrafları, araştırma ve gelişim için yapılacağı notunu düştü.

22 Milyar dolarlık yatırımlarda en dikkat çekici başlık kuşkusuz yapay zeka. Hatırlayacağınız üzere Tesla’nın kurucusu Elon Musk ile Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg arasında 2017 yılında başlayan bir yapay zeka tartışması var. Elon Musk, birçok bilim insanı gibi yapay zekadaki gelişmelerden yana endişe duyduğunu bir çok kez ifade etmişti. Ayrıca ABD'deki eyaletlerin yapay zekayı düzenleyici kanunlar çıkarmaları gerektiğini söylemiş ve yapay zekanın insan medeniyetinin geleceği için önemli bir risk taşıdığını söylemişti. Zuckerberg ise “Bu konuyla ilgili görüşlerim gayet net. İyimserim. Hayırcıları ve kıyamet senaryosu uyduranları anlamıyorum. Gerçekten olumsuz ve bazı yönlerden de sorumsuz buluyorum" demişti. Teknoloji devi Samsung’un 22 Milyar dolar gibi bir yatırımın içerisine yapay zekayı dahil etmesi çok yakın zamanda şirketi bu tartışmaların içerisine sokacaktır.

Yapay zekanın tehdit oluşturup oluşturmayacağı tabii ki de onu kullanan insanlara bağlı fakat olaya bir örnekle bakmakta fayda var. Geçtiğimiz yıllarda Güney Kore’de yaşanan bir yolsuzluk vakasına adı karışan Lee Jae-Vong, Samsung Başkan Yardımcılığı görevini yürüttüğü sırada suçunu itiraf etmişti. Rüşvet suçundan 5 yıl hapse mahkum edilen Jae-yong, 1 yıl hapiste kaldıktan sonra temyiz mahkemesi falan derken serbest bırakılmıştı. Çıkar uğruna rüşveti kolayca verebilen yöneticilerin yapay zeka gibi bir gücü elinde bulundurmaları “risk taşır mı?” sorusunu biz sizlere soruyoruz…

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

1 yorum

  1. kemal içgen

    Samsung bana göre bu konularda apple ile yarışabilecek vizyona sahip tek firma. Arada bir sürtüşmeleri olsa da iki firma da dünya teknolojisini ileri götürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?