Başa Dönün

Carbyne, 911 Hizmeti İçin 15 Milyon Dolar Harcadı


Osman Yıldırım 27/08/2018
08/05/2019 Tarihinde Güncellendi


911 Acil Yardım Altyapısına Büyük Yatırım

911 ve diğer acil durum numaraları insanların tıbbi, polis veya itfaiyeyle iletişim kurmaları için anahtar bir yol olmuştur ve her yıl yalnızca ABD'de acil yardım için yaklaşık 240 milyon çağrı yapılıyor. Tam da bu noktada sistemin daha da iyileştirilmesi için 15 milyon dolar yatırım yapıldı.
Carbyne, 911 Hizmeti İçin 15 Milyon Dolar Harcadı
Rakam yüksek olduğundan acil servis çağrılarında konumun belirlenmesi ve sorun hakkında bilgi toplanması bir hayli zorlaşıyor. Acil durum müdahalesini iyileştirecek bir sistem geliştiren şirket, bu platformları güncellemek için bir dizi finansman duyurusunda bulunuyor. Yeni bir acil durum platformu geliştiren Carbyne, arayanların yerinin tam olarak tespit edilmesine yardımcı oluyor ve iletişim, yanıt sürelerini iyileştiriyor. Hizmet fonlamada 15 milyon dolar kazandı.

Elsted Capital Partners tarafından yönetilen şirket, aynı zamanda Facebook ve Airbnb’yi destekleyen VC Kurucu Fonu’nun, Palantir, Deep Mind ve Anduril gibi veri tabanlı hizmetlerde hükümet ve diğer kamu sektörü kuruluşlarıyla birlikte çalışmayı güçlendiren girişimlere de el atmış durumda.
Carbyne’nin eski destekçileri arasında Ehud Barak da var. Şirket şu an yaklaşık 24 milyon dolar kazanıyor ve 100 milyon dolarlık bir değere sahip.

Dünya genelinde mevcut olan acil çağrı hizmetlerinin çoğu, eski kablolu telefon şebekeleri üzerine inşa edilmiş durumda. Ancak birçok ülkede, insanlar sadece sabit hatlar üzerinden değil aynı zamanda cep telefonu üzerinden de acil çağrı yapıyor. Bazı zamanlar acil çağrıların yüzde 80’i cep telefonlarından geliyor. Yeni sistem cep telefonundan gelen çağrıları da iyileştiriyor. Yani eski sistemde önemli bilgileri iletmek uzun süre alabilirken ya da imkansız olabilirken, yeni sistemde acil durum çağrıları anında video, konum ve daha birçok ayrıntıya kolayca ulaşmayı sağlıyor.

Tüm bunların yanı sıra şirket, iç mekanlardaki yerleri tespit etmek için de teknoloji geliştirdi. Carbyne, bu platformdaki boşluğu doldurmak isteyen tek girişim değil. Carbyne gibi, RapidSOS’un bazı büyük destekçileri var. Amerika’daki tüm bu girişimler umarız bize de güzel örnek olur.

Bu makale faydalı mıydı?
 
988 Okunma   177 Beğeni
Author avatar

Osman Yıldırım

https://www.optimisthub.com
Sr. SEO Expert, Founder at Optimist Hub | Mentor at Visa Innovation Program & Hackquarters | Google Trusted Photographer

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir