Paylaşımlı Ofiste Çalışmanın Yaratıcılığa Etkisi


Optimist Hub Team 27/07/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


İster bir girişimci olun ister avukat isterseniz de dijital ajansta reklam yazarı. Meslekler ne olursa olsun herkesin biraz yaratıcılığa ihtiyacı vardır. Bu yaratıcılık, avukat olan biri için daha önce hiç bakmadığı bir yönden bakabilmesine olanak sağlarken, bir girişimci için yepyeni iş fikirleri anlamına gelebiliyor. Peki nedir yaratıcılığı besleyen faktörler? Bu unsurların başında elbette gelişmiş bir görsel algı var. Çocukluk yıllarından itibaren renkli, farklı boyutlarda ve şekillerdeki cisimlerle oynayan çocukların görsel algılarının oynamayanlara kıyasla daha gelişmiş olduğu bilinen bir gerçek. Durum yetişkinlik dönemi için de pek farklı değil esasen. Paylaşımlı ofisler de tam da bu düşünceden yola çıkılarak tasarlanmış çalışma alanlarıdır. Tasarımcılara ait sanat eserleri, alana özel tasarlanmış dekorasyon ürünleri ile misafirlerine görsel zenginlik sunan paylaşımlı ofislerin kesinlikle yaratıcılıkla bir ilgisi olduğunu söyleyebiliriz.

Paylaşımlı Ofis Nedir?

Paylaşımlı ofis, benzer ya da farklı iş alanlarından insanların ve şirketlerin aynı çatı altında, birçok ortak çalışma alanını beraberce kullanabildikleri bir ofis sistemidir. Bir mobil uygulama sahibi de olabilirsiniz, bir ajans çalışanı da, paylaşımlı ofislerde her sektörden çalışana rastlamak mümkün. Paylaşımlı ofis sisteminde dilerseniz firmanız için kapısını kapatıp çalışabileceğiniz bir ofise sahip olabilirsiniz ya da gezgin üye olarak, yaratıcılığı besleyen tasarımlarla dizayn edilmiş ortak alanlarda çalışabilirsiniz. Paylaşımlı ofis mantığında çalışılan alanlar size bu konuda farklı fiyat aralıklarında seçim şansı da sunuyor.

Paylaşımlı Ofiste Çalışmak Yaratıcılığı Artırır Mı?

Paylaşımlı ofis, farklı iş kollarından ve disiplinden insanların aynı ofis çatısı altında çalışmasına olanak sağlayan bir ofis türüdür. Bunun en iyi örneği olarak Levent, Şişhane ve çok yakında açılacak olan Maslak şubeleriyle Kolektif House’u gösterebiliriz.
Kolektif House, yurt dışında sıkça örneğini gördüğümüz ve son yıllarda da ülkemizde en güzel örneğini deneyimlediğimiz bir sistemi getirdi iş dünyasına. Farklı kültür ve farklı meslekten birçok kişinin teknoloji, tasarım ve motivasyon ekseninde buluşmasına olanak sağlayan bu paylaşımlı ofis mantığı, konseptindeki her detayıyla misafirlerine ilham veren bir çalışma ortamı sunuyor. Mesela Kolektif House’ta çalışıyorsanız, yanınızdaki ofisin bir hukuk bürosu olması diğer ofisin ise müzik stüdyosu olması muhtemel. İki yanda yapay zeka üzerine çalışmalar yapan komşularınız varken biraz ötede fikrine yatırım almak için uğraşan bir start-up’ı bir arada çalışırken hatta fikir alışverişi yaparken görmeniz çok muhtemel.

Paylaşımlı Ofis Sisteminde Çalışmanın Faydası Nedir?

Bir dijital ajans olduğunuzu hayal edin. Yaratıcı fikirler bulmak için saatlerini harcayan bir metin yazarı ya da iyi bir tasarım fikri üretmek için mesai harcayan bir art director. İhtiyacınız olan biraz ilham biraz da farklı bir bakış açısıdır aslında. İşte, paylaşımlı ofiste çalışmanın sunduğu en önemli ayrıcalık, ufku açan görsel zenginliği yüksek iç dizayn ve fikir alışverişinde bulunabileceğiniz farklı kültürlerden birçok insanı bir arada bulabilme ihtimali. Bu da hem yaratıcılığı besliyor hem network’ünüzü geliştirmenizi sağlıyor hem de sosyalleşmenizi kolaylaştırıyor.
Özetle, daha önce hiç deneyimlemediyseniz, paylaşımlı ofis sistemini mutlaka denemelisiniz. Kolektif'in en yeni çalışma alanı olan Kolektif House Maslak, terası, şöminesiyle kreatif çalışma alanı hayal edenler için iddialı bir başlangıç olabilir.

Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Sizcede paylaşımlı ofisler yaratıcılığı artırıyor mu?

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

7 yorum

 1. Mehmet Emin Kalfa

  Uzun zamandır birçok reklama denk geldim bu konu hakkında, yararlı olabileceğini düşünüyorum. Örneğin bir matbaa ofisi olsa etrafınız potansiyel müşteriler ile çevrili, yada bir web tasarımcı iseniz. Bunların dışında her yer yeni fikirler ile dolu. Kolektif House Levent’i biliyordum ama Şişhane’yi görmemiştim. Sayenizde öğrenmiş oldum.

 2. Baki Sevimli

  Kolektif House candır.

 3. Evet, öyle; teşekkürler değerli yorumlarınız için. Sevgiler.

 4. Hande Demiral

  Ben Kolektif House’ta 8 ay kadar çalışma fırsatı yakaladım, mesleğim gereği yaratıcılığa fazlaca ihtiyaç duyuyorum. Dediğiniz gibi tasarımı, ortamı ve imkanlarıyla insanı rahatlatan ve fikir bulma sürecini olumlu yönde etkileyen bir yer. Network açısından da gayet güzel. Bilmeyenlere mutlaka tavsiye ederim, mutlaka ziyaret edin derim.

 5. Teşekkürler Hande; geri bildirimleriniz bizler için çok değerli. Takipte kalınız.

 6. Emin Beka

  Bu tip ofisler her ne kadar iç içe olsa da bana biraz samimiyetten uzak gibi geliyordu, denemek istedim bir kez hiç düşündüğüm gibi değilmiş 🙂 Yaratıcılığa etkisi de tabi ki çok fazla çünkü çevrede uçuşan yüzlerce fikir var.

 7. burak

  ortak çalışma alanları yaratıcılığı bust ettiği gibi, dikkat gerektiren işler için de dağıtıcı olabiliyor. siz avantaj ve dezavantajları güzel göz önüne sermişsiniz. ellerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?