Apple iOS 13’ü Kullanıma Sundu


Optimist Hub Team 20/09/2019

Okunma   Beğeni


Bir dizi beta sürümünün ardından Apple, nihayet iOS 13'ü kullanıcıların beğenisine sundu ve indirmeye hazır hale getirdi. Geçen seneki iOS 12 güncellemesinin daha çok performans ve güvenirlik odaklı olması bazı kullanıcıların beklentilerini karşılayamamasına neden olmuştu. Yeni güncellemeyle birlikte gelecek olan özellikler ise yenilik arayanları tatmin edecek gibi duruyor.

Bakalım WWDC etkinliğinde iOS 13’ün ilk kez duyurulmasından bu yana hakkında birçok spekülasyon yapılan yeni sürümle birlikte güncellemeyi alacak olan cihazlarda ne gibi değişiklikler olacak?

Karanlık (Dark) Mod

Kullanıcıların yıllardır beklediği bir özellik olmasından ötürü ilk olarak karanlık moddan bahsetmemek olmazdı. Tüm sistem arayüzünü kaplayacak olan mod, tahmin edeceğiniz üzere Kontrol Merkezinden açılıp kapatılabilecek. Ayrıca dilediğiniz zaman dilimlerinde kendiliğinden aktif olması için otomatik talimat vermeniz de mümkün.

Güncellemeyle birlikte karanlık moda optimize edilmiş duvar kağıtları çoktan gelmiş olsa da, App Store’da şimdiden bu moda yönelik üçüncü parti uygulamaları da ortaya çıktı. 2019’un sonuna dek benzer uygulamaların sıkça türemesi muhtemel görünüyor.

Swipe Typing (Kaydırarak Yazma)

iOS 13’le birlikte nihayet klavye üzerinde parmağınızı kaldırmadan yazabilmeye olanak tanıyan Swipe Typing özelliği resmi olarak eklendi. Bu özelliği sevenler şimdiye kadar üçüncü parti uygulamalarda aradıklarını bulabiliyorlardı ama Apple kanadından resmi bir icraat gelmesi şimdiye kadar denememiş olanlar için de bir fırsat. Ayrıca bu yeni özelliğin yapay zeka vasıtasıyla kullanıcıların yazma eğilimlerine göre kendini geliştirebilecek olmasına pek şaşırmazsınız herhalde.

Hız Konusunda Şüpheniz Olmasın

Son yıllardaki güncellemelerde pek yaşanmamış da olsa geçtiğimiz yıllarda pek çok kullanıcı eski iPhone’lara gelen güncellemelerin cihazları yavaşlattığına dair şikayetlerde bulunurdu. Yeni iOS 13, bu sene de Apple’ın bu konudaki sicilini temiz tutmayı başarıyor.

WWDC etkinliğinde cihazların yeniden başlatma hızının yeni güncellemeyle birlikte, tıpkı iOS 12’de olduğu gibi iki kat daha hızlı olacağını açıklamıştı. Verilebilecek bir diğer örnek ise Face ID’nin önceki sürümlere nazaran yüzde 30 daha hızlı çalışacağı.

Apple Arcade

Arcade hizmeti Apple’ın oyun dünyası açısından şimdiye kadarki en büyük girişimi denilebilir. Aylık 5 dolar gibi bir abonelik ücretiyle dünyanın önde gelen firmaları tarafından üretilen birçok oyuna erişebilmek mümkün olacak. İlk gelen incelemeler de ziyadesiyle olumlu olunca şirketin geniş kullanıcı kitlesine sunabileceği yeni bir mecranın kapılarının açıldığını söylemek yanlış olmaz.

Aşağıdaki videoda Arcade ile gelecek olan birçok oyuna dair tanıtımları izleyebilirsiniz.

Uygulamalar Daha Az Yer Kaplayacak

Eğer sürekli depolama alanının azalmasından şikayet eden bir kullanıcıysanız size iyi haberlerimiz var. Apple yeni yükleyeceğiniz uygulamaların artık “yeni bir sıkıştırma tekniği”ni kullanacağını ifade etti. Bu yeni teknikle birlikte uygulamaların ilk indirildiklerinde yüzde 50, yapacağınız yeni güncellemelerin ise yüzde 60 daha az yer kaplayacağı öne sürüldü.

Yeni Kamera Geliştirmeleri

iOS 13’le birlikte kamera uygulaması kayda değer birçok yeniliğe uğradı. Artık portre çekim özelliğini kullanırken ışıklandırma yoğunluğunu ayarlayabilecek, böylece yüzünüze dair ayrıntıları daha etraflıca gözden geçirebileceksiniz.

Maps (Haritalar) Güncellendi

Maps uygulaması iOS 6 sürümü ile ilk kez hayatımıza girdiğinde çok eksiği vardı. O zamandan bu yana büyük değişimlere uğrayan uygulama yeni güncellemenin ardından, Apple’ın deyimiyle “baştan inşa edildi”. Look Around (Etrafına Bak) özelliği sayesinde Street View (Sokak Görünümü) hizmetine çok benzer bir şekilde çevremizdeki yollar, binalar, havaalanları veya parklara dair birçok ayrıntıyı görebileceğiz.

Navigasyon uygulamasında da büyük iyileştirmeler yapıldığı ifade ediliyor. Örnek olarak, artık “200 metre sonra sola dönün” benzeri belli belirsiz bir tabir yerine Siri, “bir sonraki trafik ışıklarından sola dönün” gibi daha net ifadeler kullanacak.

Son olarak, yeni Maps uygulaması aynı zamanda iç mekanlara dair ayrıntılar da sunacak. Böylece havaalanları veya alışveriş merkezleri gibi kompleks binalarda da yönünüzü bulmaya yardımcı haritalar bulunması hedefleniyor.

Galeri Uygulaması Revize Edildi

Photos (Galeri) uygulaması da gelen yeniliklerden nasibini aldı. Güncellemeyle birlikte aradığınız fotoğraf ya da videoları daha kolay bulmanızı sağlayacak yenilikler eklendi. Yine yapay zekadan faydalanacak olan güncelleme, aklınızda daha büyük yer tuttuğuna inandığı fotoğraf ve videoları öne çıkarmaya çalışacak.

Wi-Fi ve Bluetooth Ayarlarına Daha Çabuk Erişebileceksiniz

Android işletim sisteminde bulunup da iOS’daki eksikliği küçük ama sinir bozan bir detay olan Kontrol Merkezindeki Wi-Fi ve Bluetooth özelliklerine dair seçeneklerin sadece açma-kapama fonksiyonlarından ibaret olması durumu artık değişiyor. Artık bu özelliklerin simgelerine basılı tutarak çevrenizdeki olası bağlantılar listesini ayarlara girmeden görebileceksiniz.

Apple ile Giriş Yapın

Yakın zamanda gerçekleşen olaylar sebebiyle Facebook hesabını kullanarak farklı uygulamalara giriş yapmaktan çekinenler için Apple, gizliliğe daha önem verdiğini iddia ettiği kendi kullanıcı belleğini sunmaya karar vermiş. Böylece Apple ID üyeliğiniz vasıtasıyla web sitelerine ve uygulamalara kullanıcılarının aktivitelerini kayıt altına almayan Face ID ve Touch ID özelliklerini kullanarak giriş yapabileceksiniz.

Düşük Hücresel Veri Modu

Ülkemizde servis sağlayıcılarının sunduğu hücresel veri paketlerinin oldukça sınırlı olması, bu özelliği bizim için bir adım öne çıkarıyor demek yanlış olmaz. Adından da anlaşılacağı üzere, hücresel veri paketinizin azalması durumunda, uygulamaların hem anlık hem de arka plandaki veri kullanımını azaltmaya yönelik bir seçenek olacak.

Buraya kadar okuduklarınız yeni versiyonun gelen ilk güncellemesinde öne çıkan özellikleri içeriyor. Yazımızda ele alamadığımız daha birçok ayrıntı olmasının yanı sıra yakın zamanda gelmesi muhtemel irili ufaklı güncellemelerle birlikte farklı yeniliklerle de karşılaşabiliriz.

İleri Okuma Kaynakları:

https://bgr.com/2019/09/19/ios-13-features-dark-mode-apple-arcade-keyboard-release/

https://9to5mac.com/2019/09/19/best-ios-13-features/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?