Dönemsel Tatiller İçin SEO İpuçları


Optimist Hub Team 06/11/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


SEO stratejileriniz tüm yıl içinde genel olarak belli olsa da spesifik dönemlerde; özellikle yaklaşan tatil sezonlarında birtakım yaklaşım değişiklikleri yapmak işinize yarayabilir. UPS ve Comscore tarafından yapılan anketlerdeki müşterilerin %51’i internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor ve arama motorları genel olarak güzel hediyeler, ses getirecek tatil etkinlikleri düzenlemek için fikirler, tarifler bulmak için kullanılıyor. Bu durum ise tatil sezonlarının, müşterileri sitenize yöneltmek ve satışlarınızı artırmak için iyi bir fırsat olduğu anlamına gelmektedir. Dolayısıyla SEO stratejilerinizin de bu koşullara uygun hale getirilmesi gerekiyor.

Dönemsel Tatillerde İşe Yarayacak SEO İpuçları

Bunu birkaç küçük yenilikle başarmak mümkün.

1-) Dönemsel anahtar kelimeler

Yıl boyunca site trafiğinizi artıracak standart anahtar kelime listesi belli olsa da, belli dönemler için fazladan anahtar kelimelere ihtiyaç duyulur. Kullanıcıların tatil sezonlarında en çok hangi kalıplarla arama yaptıkları Google Trends üzerinden öğrenilebilir. Bunları kullanarak rekabetin başlamasından haftalar önce arama sonuçlarında öne çıkma olasılığınızı yükseltebilirsiniz.

İşe sıradan müşterinin ne aratabileceğini düşünerek başlayın. Örnek olarak, eğer internet mağazanız elektronik ürünler satıyorsa, kullanıcıların “Black Friday televizyon fiyatları” ya da “Cyber Monday bedava kargo fırsatları” tarzında aramalar yapacağını varsayabilirsiniz. Bir başka püf noktası ise “Black Friday 2018” gibi, bulunulan yılı anahtar kelimeye eklemektir. Bu sayede müşterilerin en güncel fiyatlara ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

2) Tatil temalı blog yazıları

Kullanıcıların Google üzerinde en çok arattığı bir başka şey de tatil fikirleri ve uygulamalarıdır. “Yılbaşı yemeği önerileri” ya da “Bayram tatili için farklı rotalar” gibi tatil temalı blog yazıları bu tarz aramalarda önce çıkmak için en iyi yollardan biri olarak görülebilir.

Blog yazıları için beyin fırtınası ve haftalar öncesinden içerik planlaması yapmakta fayda vardır. Ayrıca, yazılar için seçtiğiniz konuların işletmenizle alakalı ve müşterilerin sorunlarını çözmeye yönelik olduğuna emin olun. İçeriğinizi hediye almakta zorlanan babalar gibi belli kişi profillerine de yöneltmek yararlı olacaktır.

3) Tatil hediyesi rehberi

Müşterilerin internet mağazanızdan alışveriş yapmalarını istiyorsanız dijital olarak hazırlayacağnız tatil hediyesi rehberi ilgi çekecektir. İyi hazırlanmış bir rehber, ana sayfa ile ürünler arasındaki tıklanma trafiğini artırır. Dolayısıyla pek çok farklı ürünü bünyesinde toplayarak kullanıcıların işini kolaylaştırmasının yanı sıra SEO için de fırsatlar yaratacaktır.

Dijital tatil hediyesi rehberini ayrı bir site olarak tasarlayın. Dönemsel anahtar kelimeleri, kalıpları ve linkleri de eklemeyi unutmayın. Rehberinizin tanıtımını diğer sitelerde de yapabilirsiniz.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

  1. sinan

    kesinlikle dönemsel tatillerde arayüzlerini düzenleyen, kampanyalar oluşturan ve tatil çoşkunu bize hissettiren siteler biz son kullanıcıların ilk tercihi oluyor. Ayrıntı gibi gözüken ama çok önemli olan bir konuya değinmişsiniz, emeğinize sağlık.

  2. Yazımızı okuyup, yorumlarınızı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. SEO alanındaki diğer yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?