İş İlanı Verirken Google’da Üst Sıralarda Görünmenin Yolları


Optimist Hub Team 04/05/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Google Jobs Nedir?

Google Jobs, Haziran 2017’de başlatılan Google’ın desteklediği bir iş arama özelliğidir. İş başvurusunda bulunanlar için, yerel bir kullanıcı arabiriminde tek adresli bir mağazadır. Başvuru sahiplerinin, bir dizi üçüncü taraf şantiyesinde sıralama yapmak zorunda kalmadan zaman kazanmalarına yardımcı olur.

Bir iş arama eylemi yere, ünvana, gönderilme tarihine, şirkete ve daha fazlasına göre kolayca düzenlenebilir. Google iş arama aracı için özel bir URL yoktur. Aksine, iş arayanlar sıradan Google arama kutusunun içindeki “yakınımdaki işler” veya “SEO işleri” gibi bir sorgu girmeleri gerekmektedir. Google daha sonra bu Google for Jobs kutusunu arama sonuçlarına ekleyecektir. 

 

Google Yakınımdaki İşler

 

İşveren’in Google İş İlanı’nı kullanmasının avantajları nelerdir?

 • Start-Up işverenler için, Google’da muazzam bir görünürlük elde etmenin harika bir yoludur. Gönderileriniz; logonuzu, incelemelerinizi, değerlendirmelerinizi ve iş özelliklerinizi vb. içeren İş Arama Kullanıcı Arabiriminde görüntülenmeye hazırdır.
 • Yeni kullanıcı deneyimi, iş arayanların konum veya iş unvanı gibi farklı kriterlere göre filtrelemelerine olanak tanır. Tam olarak bu rolü arayan başvuru sahiplerini cezbetme ihtimalinizin daha yüksek olduğu anlamına gelir.

İşveren’in Google Jobs kullanmasının dezavantajları nelerdir?

 • İş ilanlarını Google’a getirmenin en kolay yolu, onları yapılandırılmış veriler kullanarak işaretlemektir, bu nedenle bazı teknik bilgiler gereklidir.
 • Web siteniz “iş aranıyor” sorgularından doğrudan trafiğe dayanıyorsa, bu özelliği engel olarak bulabilirsiniz. Zengin cevapların (rich answers’in) bazen yayıncı web sitelerine yapılan tıklamaları engellemesi gibi düşünebilirsiniz.
 • Jobs için Google platformu ara sıra biraz rahatsız edici görünebiliyor. Bazı geçerli sorguları aniden bazı bilinmeyen sebeplerle sonuç göstermeyi bıraktığını da gözlemledik.

 

İlanlarınızı Google Jobs’ta Listelemek

Google For Jobs, şu anda, üçüncü taraf web sitelerini (Simply Hired, Linkedin, Glassdoor, Indeed ve diğerleri de dahil olmak üzere) tercih ediyor gibi görünüyor.

Google, üçüncü parti sitelerden bilgilerin nasıl okunacağını ve çıkarılacağını çoktan bulmuş görünüyor. Fakat bunun için kariyer sayfanıza iş listesi için yapılandırılmış veri eklemeniz gerekecektir. Yapılandırılmış veriler, Google’ın iş kategorisi, konum, şirket, maaş ve daha fazlası gibi belirli alanları çekmesine izin verir.

 

İş İlanınızın Google Sıralamasını Yükseltme Taktikleri

İş İlanınızın Google Sıralamasını Yükseltme

 

   Becerileri, sorumlulukları ve nitelikleri tanımlarken ayrıntılı bilgileri yazın.

Bu bilgiler iş tanımınızın keskin, kısa ve iyi yürütülmesi gerektiği anlamına gelir. Ancak, bir Sosyal Medya Yöneticisi için girişinizi oluşturduğunuzda Google, iş listenizde diğer Sosyal Medya Yöneticisi listelerinde görünen kelimeleri görmeyi bekler. Google, milyonlarca diğer Sosyal Medya Yöneticisi iş girişini incelediğinden, “sosyal” ve “reklamlar” gibi kelimeler arasında anlamsal bir bağlantı kurmuştur. Bu gibi kelimeler birbirine bağlanırken, Google için daha fazla bağlam sağlarlar.

Google, ana arama motorlarıyla alaka düzeyini belirlemek için kelimeler ve anahtar kelime yoğunluğu arasındaki anlamsal ilişkiyi göz önünde bulundurur;

 • İş arayanlar tarafından yapılan aramalarla eşleşmesi muhtemel olan standart bir iş unvanı seçin.
 • Belirli bir maaşın reklamını yapın: Google aramalarında daha yüksek görünme şansı için, her zaman doğru bir maaş aralığı göstermelisiniz. (Bunu, bazı işe alım şirketleri yayınlamamayı tercih etse bile, Google’ın gerektirdiği bir öğedir).
 • İşyerinin lokasyonunu tam olarak belirtin. Posta kodu da dahil olmak üzere işin tam yerini göstermek, işinizin görülme şansını artıracaktır.

 

Kaynak: https://www.greenlanemarketing.com/blog/google-for-jobs/

 

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

 1. Kemal

  2 senedir var olan bir uygulamadan yazınız sayesinde haberdar oldum. Yazıda iş veren açısından doğru ilanın nasılı anlatılsa da Google üzerinden iş arayan insanların da nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini satır arası açıklamalarla detaylandırmışsınız. Elinize sağlık, faydalı bir yazı olmuş

 2. Teşekkürler Kemal Bey, konu ile alakalı gelişmeler gerçekleştikçe sizlere yeni yazılar sunmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?