Facebook Libra


Optimist Hub Team 20/06/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Facebook Libra Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Aylardır duyulan söylentiler, yapılan öngörülerin ardından Facebook’dan en sonunda bu konuya dahil detaylı bir enformasyon gelmiş oldu.

Libra, Facebook’un 2020 yılının ortalarında piyasaya süreceği bir kripto para birimidir. Bu para birimini; Facebook kullanıcıları, Facebook’un diğer hizmetlerinden olan Whatsapp, Instagram ve Messenger uygulamalarında da kullanabilecek.

Eğer Libra, kullanıcılar tarafından sık kullanılan bir kripto para olursa, insanların parayı harcama, biriktirme ve aktarma alışkanlıklarını değiştirme potansiyeline sahip olabilecek. Ayrıca bu değişim bankacılık ve teknoloji sektörlerinde ayrışmalara, bozulmalara da neden olabilir.

Gelin şimdi Libra hakkında bilmemiz gerekenleri inceleyelim.

Libra’nın Amacı ve Kullanımı?

Libra, internetten ödeme yapabilmek adına süreci kolaylaştırmaya yarayan bir kripto para birimidir. Facebook muhtemel olarak ilk etapta Whatsapp ve Instagram üzerinden ürün satmayı hedeflemekte. Ancak diğer e-ticaret siteleri de bu kripto parayı kullanabilecekler.

Ancak e-ticaret ötesinde, özellikle gelişmekte olan veya çok gelişmemiş ülkelerde, banka altyapılarının yetersizliğini gidermek adına Libra, paraları depolama ve aktarma noktasında kullanışlı olabilir. Örneğin; bir başka ülkeye para yollayacaksanız, Facebook, Libra ile diğer para aktarma yöntemlerinden daha ucuz olacağını vaat ediyor.

Üstelik, Libra piyasaya çıktığında, Calibra adını verdiği dijital cüzdan uygulaması ile kullanıcı kripto parayı mobil cihazından istediği bir hesaba yollayabilecek. Hem de bu uygulamayı Messenger ve Whatsapp’ta da kullanabilecek.

 

Libra’nın Bitcoin İle Bir İlgisi Var Mı?

Libra ile yapılan işlemler blockhain sistemine kaydedilmekte yani iki taraflı şifreleme ile başka bilgisayarlara karşı korumalı bir sistemi barındırmakta. Bu özelliği ile Bitcoin ile aynı teknolojiyi kullanıyor. Ancak bir kaç farklı özelliği de var. Örneğin; Libra ücretlerindeki dalgalanmalar, Bitcoin’e nazaran daha sabit şekilde ilerliyor.

 

Akıllara Gelen En Önemli Konu, Peki Ya Gizlilik?

Facebook, dijital cüzdan olarak piyasaya çıkaracağı Calibra uygulaması için ayrı bir şirket kuruyor ve siz izin vermediğiniz sürece verilerinizi Facebook ve Instagram gibi diğer uygulamalarıyla birleştirmeme sözü veriyor. Bu yöntemden yola çıkarsak, Calibra sadece yapılan işlemlerinizi kayıt altına alacak gibi duruyor.

 

Libra’nın Değeri Ne Kadar Olacak?

Facebook ve ortakları Libra’nın gerçek para ile destekleneceğini ve kullanıcıların kripto parayı her zaman gerçek para ile takas edebileceğini vaat ediyor. Değeri ise, Euro, Amerikan doları ve İngiliz sterlini gibi döviz birimlerinden oluşan bir para havuzuna sabitlenerek hesaplanacak.

Üstelik, Calibra uygulaması ile kullanıcılar, Libra para birimini kaç kişinin kullandığını, ayrıca seçtiğiniz yerel para birimi ile olan değer ilişkisi (1 Türk Lirası= 1 Libra) görebilecekler.

 

Librayı Kullanıcılar Nereden ve Nasıl Elde Edebilecek?

Bu noktada 2020 yılının ortasına kadar beklemek zorundalar. Piyasaya çıktığı zaman ise Calibra uygulamasını indirerek uygulamaya bağlanan banka hesabıyla Libra alabilecekler. Üstelik, Facebook’un Libra projesinde ortakları olan Paypal, Coinbase gibi şirketlerin de kendi cüzdanlarını oluşturulması ile o platformlardan da işlemler yapabilecekler. Ayrıca, Libra ortaklarının olduğu diğer bütün şirketlerin platformlarından da Libra’yı nakit paraya dönüştürebilecekler.

Libra Ortak Firmaları

Özetleyecek olursak, dijitalleşen dünyanın olanakları her geçen gün artmakta ve hayatımızı kolaylaştıracak çözümler keşfedilmekte. Eğer Libra kullanımı çoğu kullanıcı tarafından benimsenirse, büyük bankalar bu duruma ayak uydurmak zorunda kalacak gibi duruyor.

 

Kaynak: http://fortune.com/2019/06/18/facebook-project-libra-crypto-coin-cryptocurrency-how-it-works/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?