E-Ticarette Site Haritasının Önemi


Optimist Hub Team 25/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Bir site haritası; çevrimiçi mağaza müşterilerinizin tek bir bakışta sitenizi ve sitenizdeki sayfaların hiyerarşisini görmelerini sağlayan hızlı bir erişim noktasıdır.

Site Haritası Nedir?

Google’a göre site haritası; sitenizin içeriğiyle organizasyonu hakkında bilgileri Google’a ve diğer arama motorlarına bildiren; sitenizin web sayfalarının listelendiği bir dosyadır. Googlebot gibi arama motoru gezginleri sitenizi daha akıllı taramak için bu dosyayı okurlar. İdeal olarak, eğer sitenizin sayfaları doğru bağlıysa; web gezginleri genellikle sitenizin çoğunu keşfedebilir. Böyle olsa bile, bir site haritası sitenizin taranmasını iyileştirebilecek yararlı bir araçtır.

Neden Bir Site Haritası Gereklidir?

Neden Bir Site Haritası Gereklidir?

Başlangıçta, site haritası, bir HTML web sayfası formatında web sitenizin içerik tablosu olarak düşünülebilir. Eskiden, site ziyaretçileri herhangi bir sayfanın yerini bulmak ve sayfaların neler sunduklarını anlamak için site haritası kullanırlardı. Fakat bugünlerde site haritası web sitenizin hiyerarşisini göstermenin yanı sıra, arama motorlarına da yardımcı olur.

Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarının kullandıkları web gezginleri ya da örümcekler özellikle sitenizi taramak için site haritasını kullanırlar. SEO dünyasındaki yanılgılardan birisi de eğer bir sitenin site haritası varsa, arama sonuçlarında 1 numarada görünmesinin beklenmesidir. Site Haritaları arama motorları sayfalarında sitenin yerini ve ilk etapta rütbesini bildirmek için bir yoldur; sitenizin sıralamasını iyileştirmez. Site haritaları sitenizin sıralamasını değiştirmez; sadece arama motorlarının sayfalarınızın yerini bulmalarına ve ilk olarak neyi öne çıkarmaları gerektiğine yardımcı olurlar.

Google’a göre site haritasını oluşturmaya yönelik çeşitli yaklaşımlardan yararlanılabilir. Bir site haritası oluşturmanın standart yolu bir XML dosyası yapmaktır. Ayrıca, manuel olarak site haritanızı oluşturabilirsiniz ya da otomatik olarak site haritanızı oluşturacak üçüncü parti araçlardan faydalanabilirsiniz.

 

Site Haritası İçin Yararlı Birkaç İpucu:

    • Her zaman dinamik bir XML site ile birlikte HTML tabanlı bir site haritası olması iyidir. HTML site haritası, online alışveriş sitenizin tüm sayfalarının merkezi olarak sunulduğu bir tasarım olarak kabul edilebilir. XML site haritası özellikle en güncel bilgileri barındırdığı için arama motorlarını hedeflemektedir.
    • Site haritanız sitenizde sunduğunuz değerli meta veriler ile ilgili bilgi verebilir. Meta veriler; sitenizin en son ne zaman güncellendiği, sitenizin ne sıklıkla değiştiği, diğer URL’lere göre sayfanın önemi konusunda bilgiler içerebilir.
    • Site haritanız hazır olduğunda, Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarının kendi web yöneticisi araçlarıyla göndermeniz gerekir.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

1 yorum

  1. Selim Diyar

    İnsanlar nasıl haritalar yardımı ile gideceği adresi doğru ve hızlı bir şekilde bulabiliyorsa arama motoru botları da sitemizde nelerin olduğunu ve nasıl gidileceğini daha hızlı ve doğru şekilde bilmeleri için site haritasından faydalanabilir. Burada önemli olan konu site haritalarının düzenli olarak güncellenmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?