Stratejik Marka Danışmanlığı Neleri Kapsar?


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Günden güne hızla değişen pazar ve rekabet koşullarında, ayakta kalmak ve tüketicinin hayatında yer almak istiyorsanız; markalarınıza yaptığınız yatırımlar çok önemlidir. Aksi halde, maalesef ya yok olursunuz ya da yatırımınızın karşılığını alamazsınız. Emeğinizin ve paranızın bu şekilde heba olması, acı bir sonuçtur. Başarılı markalar yaratmak ve başarınızı sürdürülebilir kılmak; değişen pazar ve rekabet koşullarına uyum sağlayabilmek ve avantaj elde edebilmek için markanızın stratejik yönetim süreçlerini çok iyi takip edip, çok iyi bilmeniz gerekir.

Brand Consultant olarak da tanımladığımız Stratejik Marka Danışmanlığı; kurum değerlendirmenizin yapılmasının ardından ürün veya hizmetlerinizin pazardaki konumuna bakılması, pazar analizi ve marka çalışmalarınızın yapılması, marka değerinizin arttırılması gibi süreçleri kapsar.

Stratejik Marka Danışmanlığı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Marka danışmanı, tüketicinin ve pazarın nabzını tutarken; beklenti ve tercihleri analiz eder. Almış olduğu stratejik kararlarla marka ve tüketici arasında bir ilişki kurar; markanın mesajının tüketiciye tam olarak ulaşmasını sağlar.

İmajımızı nasıl giyim tarzımız, konuşma biçimimiz ve mizacımız belirliyorsa; markalar için de aynı durum geçerlidir. Bir marka yaratma sürecinde markanın konumlandırmasından, sesleneceği dile kadar her detay ince ince düşünülür ve bu markanın tüm kurumsal kimliğine tesir eder. Hedef kitlenin analizi, markanın hikayesi gibi detaylar marka danışmanlığı süreci boyunca en doğru kimliğin oluşturulmasında oldukça etkili etmenlerdir. Marka danışmanlığı yalnızca bir kere yapılan bir hizmet değildir. Müşterilere marka danışmanlığı verirken, bunun devamlılığına da çok önem verilmelidir. Marka kimliği oluştururken verilecek olan hassasiyet; kimliğin sürdürülebilirliği için de verilmeli; marka için oluşturulacak dijital yol ve sosyal medya stratejileri için devam ettirilmelidir. Çünkü bir marka imajının oluşabilmesi için devamlılık ve tutarlılık şarttır. Bu bilinçle atılan ilk adımdan itibaren markanın tüm iletişim süreçlerine dokunulmalı, en doğru marka konumlandırması için çalışılmalıdır.

Hedef kitle ve pazar hakkında genel analizleri yaptıktan sonra; yeni trendler ve dalgalanmalar da göz önünde bulundurulmalı; marka için en doğru rota belirlerlenmeli, sürekli takip ve çalışma ile yaratılan olumlu etkileşimin sürdürülmesini sağlanmalıdır. Stratejik marka danışmanlığı ancak bu şekilde başarılı olabilen bir süreçtir.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?