Yeni iPad Pro Tanıtıldı


Optimist Hub Team 01/11/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Aylardır süregelen söylentilerin ardından Apple, yenilenen özellikleriyle Ipad Pro’nun anonsunu yaptı. 5.9 mm inceliğinde, 11 inç ve 12.9 inç olmak üzere iki farklı ekran boyutu seçenekleri ile piyasaya sürülecek olan cihaz, Liquid Retina ekran, A12X Bionic çip, USB-C, Face ID özellikleri ve yeni Apple Pencil ve Smart Keyboard Folio aparatları ile Apple Özel Etkinliği’nde tanıtıldı.

Yeni iPad Pro Tanıtımı Gerçekleştirildi

Yeni iPad Pro'nun Tasarımı

Tasarım açısından bakıldığında, Apple’ın sadeliğe öncelik verdiğini görmek mümkün. Iphone XR’da da bulunan Liquid Retina ekrana iPad Pro’da da yer verildi ve kenarlara az pay bırakılarak ekranın tamamen yayılması sağlandı. Bu nedenle iPhone’larda da yapıldığı gibi kullanıcılarına daha kapsayıcı bir deneyim sağlamak adına orta tuşu olmadan piyasaya sürülecek, bu da ekranda ön kameradan başka göze çarpan bir unsurun olmayacağı anlamına gelmekte. Cihaz, 12 MP arka ve TrueDepth ön olmak üzere iki kameraya sahip.

Orta tuşun dışında yeni dizaynda yer verilmeyen bir başka özellik ise kulaklık girişi. Kulaklık girişinin olmaması kullanıcıları yine USB-C kulaklık girişi adaptörü kullanmaya itiyor. Yeni iPhone XS ve XR modellerinin Lightning bağlantısını kullanmaya devam etmesine rağmen iPad Pro’da USB-C bağlantısına geçilmesi dikkat çeken noktalar arasında. Dolayısıyla, iPhone’lar ile gelen kulaklıklar, yeni iPad Pro’da kullanılamayacak.

USB-C bağlantısı iPad Pro’ya bir anlamda batarya alternatifi olma şansı tanımakta. USB-C aracılığı ile farklı cihazları bağlayabilmelerinin yanı sıra, kullanıcılar telefonlarını iPad Pro’ya bağlayarak şarj edebilecekler. Yeni iPad Pro, 5K çözünürlüklü cihazlara kadar bağlantı kurabilmekte. Dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise USB-C bağlantısının SD kart okuyucuları, internet kabloları gibi pek çok veri donatılarını destekleyebilmesi. Bu da yine bir anlamda iPad Pro’ya bilgisayar alternatifi olma niteliğini veriyor. Pek çok üçüncü parti donatı üreticilerinin bu özellikten yararlanacağı öngörülmekte.

iPad Pro’ya Face ID’nin eklenmesi, Animoji ve Memoji’nin de gelecek olduğunun habercisi. iPhone X, XS, ve XR’ın aksine iPad Pro’daki Face ID bileşenleri ekranın üst düz kenarında yer almakta. Bunun yanında, Face ID cihaz klavyeye bağlı olduğu zamanlar gibi yatay olarak kullanıldığında devreye giriyor.

A12 Bionic’i New York’taki etkinlikte tanıtılmasının birkaç hafta sonrasında daha güçlü hali A12X Bionic, iPad Pro’nun çipi olarak sunuldu. Saniyede 5 trilyon işlem gerçekleştirebilen ve yüz tanıma gibi makine öğrenmesiyle alakalı görevleri gerçekleştirebilen Neural Engine birimine sahip. Çipin aynı zamanda iki kat daha hızlı grafik performansı sunduğu belirtilmekte. Grafiklerin durumu Xbox’a rakip olabilecek şekilde iyi durumda olduğu gözlemlendi, bu da iPad’in ileride oyun severler için iyi bir alternatif haline gelmesini sağlayabilir.

iPad Pro iki özel aparatıyla tanıtıldı. Bağlantı sağlandığı andan itibaren Apple Pencil, manyetik olarak cihaza yapışabilmekte ve ekranın sağ kenarına yapıştırıldığında kablosuz halde şarj olabilmekte. Dokunuşlarla fırça ve mod değişimi daha kolay hale getirildi. Yeni Apple Pencil yalnızca yeni iPad Pro modelleri ile uyumluluk göstermekte, bu da eski sürüm kalemlerin yeni iPad'ler ile kullanılamayacağı anlamına geliyor.

Bir diğer açıklanan aparat olan Smart Keyboard Folio, güncellenmiş versiyonu ile iPad Pro’nun iki farklı açıda durmasını sağlamakta ve cihazın iki yüzünü de korumakta.

Tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://www.theverge.com/circuitbreaker/2018/10/30/17846264/new-ipad-pro-2018-price-release-date-specs-usb-c-face-id)
(https://www.pcworld.idg.com.au/article/646686/what-liquid-retina-display/)
(https://www.theverge.com/2018/10/30/18019194/apple-ipad-pro-2018-no-headphone-jack-lightning-dongle-adapter)
(https://www.theverge.com/2018/10/30/18019194/apple-ipad-pro-2018-no-headphone-jack-lightning-dongle-adapter)
(https://venturebeat.com/2018/10/30/apple-announces-a12x-with-an-8-core-gpu-90-better-multicore-performance/)
(https://techcrunch.com/2018/10/30/apple-ditches-the-headphone-jack-on-latest-ipad-pro-models/)
(https://techcrunch.com/2018/10/30/the-new-ipad-pro-features-less-bezel-and-larger-screens/)
(https://techcrunch.com/2018/10/30/the-ipad-finally-moves-to-usb-c/)
(https://www.apple.com/tr/ipad-pro/)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?