Blog Yazmanın Gelişmekte Olan E-Ticaret Sitesine Katkısı – Bölüm 1


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Çevrimiçi bir işe başladığınızda asıl amacınız ürünleri satmaktır değil mi? Bir işletme sahibi olarak, mağazanızı daha fazla kitleye sergilemek istiyorsunuz. Sosyal medyaya çıkmaya karar verdiniz. Neden? Herkes yapıyor, o halde neden siz de yapmayasınız? Bu yöntem herkes tarafından kabul edilen ve markanızı en iyi şekilde tanıtma yollarından biridir.

Online mağazanız için bir blog yazmanın çok yararlı olabileceğini biliyor musunuz? Birçok işletme, kaliteli bir içerik yüklemek için zamanları olmadığından bir blog sahibi olmanın önemini anlamıyor.

Bugün, bir blogun e-Ticaret işinizin büyümesinde nasıl rol oynayabileceği hakkında konuşacağız. Daha sonra, işle ilgili blog yayınları yazarken size yardımcı olacak bazı ipuçlarını tartışacağız.

1) Blog, müşterilerinizi bilgilendirmek için kullanışlıdır.

Blog yayınları, web sitenize yönelik daha fazla link yaratır ve bu şekilde SEO çalışmalarında yardımcı olurlar. Blog; web sitenizde Google, Bing ve Yahoo gibi tüm büyük arama motorları tarafından endekslenen ürünler ve hizmetlerinizle ilgili kaliteli içeriğe sahip olmak için harika bir yoldur. Blog paylaşımlarınızdaki orjinal içerikler, arama motorlarında daha iyi sıralama elde etmenizi sağlar. SEO devam eden bir süreçtir ve düzenli olarak blog yazısı paylaşmak sitenizi etkin kılar ve bu da arama motoru optimizasyonu açısından yararlı olur.

Örneğin: “Sony Television Model XYZ” sattığınızı ve ürününüzle ilgili blog yayınlarını düzenli olarak yayınladığınız varsayalım. Şimdi, birisi “Sony Television Model XYZ” için arama yaptığında Google, web sitenizde bu ürünle alakalı bir şey olduğunuzu bilerek tarar. Bu nedenle, web siteniz bu öge arandığında arama sonucu sayfasında görünecektir.

Unutmayın: SEO söz konusu olduğunda, arama sonuç sayfasında web sitenizin 1.sırada yer alacağını garanti eden mükemmel bir çözüm yoktur. Ancak düzenli olarak blog paylaşımı yaparsanız bu kesinlikle SEO açısından yardımcı olur.

2) Blog Arama Motoru Optimizasyonuna (SEO) yardımcı olur.

Blog yayınları, web sitenize yönelik daha fazla link yaratır ve bu şekilde SEO çalışmalarında yardımcı olurlar. Blog, web sitenizde Google, Bing ve Yahoo gibi tüm büyük arama motorları tarafından endekslenen ürünler ve hizmetlerinizle ilgili kaliteli içeriğe sahip olmak için harika bir yoldur. Blog paylaşımlarınızdaki orjinal içerikler, arama motorlarında daha iyi sıralama elde etmenizi sağlar. SEO devam eden bir süreçtir ve düzenli olarak blog yazısı paylaşmak sitenizi etkin kılar ve bu da arama motoru optimizasyonu açısından yararlı olur.

Örneğin: "Sony Television Model XYZ" sattığınızı ve ürününüzle ilgili blog yayınlarını düzenli olarak yayınladığınız varsayalım. Şimdi, birisi "Sony Television Model XYZ" için arama yaptığında Google, web sitenizde bu ürünle alakalı bir şey olduğunuzu bilerek tarar. Bu nedenle, web siteniz bu öge arandığında arama sonucu sayfasında görünecektir.

Unutmayın : SEO söz konusu olduğunda, arama sonuç sayfasında web sitenizin 1.sırada yer alacağını garanti eden mükemmel bir çözüm yoktur, ancak düzenli olarak blog paylaşımı yaparsanız bu kesinlikle SEO açısından yardımcı olur.

 

3) Blog, potansiyel müşterileri satın almaya ikna ederek satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olur.

Çevrimiçi bir işletmeniz varsa, sunduğunuz ürünler ve hizmetlerinizle ilgili olarak kitlenizle farklı hikayeler paylaşmanın pek çok yolu vardır. İşletmenizi nasıl başlattığınız hakkında konuşun, iş yaptığınız sektördeki yenilikleri bilgilendirme amaçlı paylaşın, ürün veya hizmetlerinizin sağladığı yararlardan bahsedin; veya kitlenizin ilginç bulabileceğini düşündüğünüz şeyleri paylaşın. Bu tür bir bloglama, var olduğunuz sektörde uzman olduğunuzu ve kitlenizi bilgilendirmekle ilgilendiğinizi gösterir. Rekabetçi pazarda sizi ayrı tutar. Sayfanızı ziyaret edenleri bilgilendirirken, size uzmanlığınızı sergileme fırsatı verir ve kitlenizi alıcı haline getirebilir.

E-Ticaret işiniz hakkında blog yazmanız için birkaç ipucu:

 • Düzenli olarak yayın yapın: Blog paylaşımlarınız için, örneğin haftada 2 gün olacak şekilde takvim oluşturun.
 • Bir plan oluşturun: Blog yazılarınızı işinize yönelik tüm detayları içerecek şekilde planlayın. Örneğin, Pazartesi günleri yeni ürünlerinizden, Çarşamba günü ürünlerinizin kullanımından ve Cuma günleri ilgi çekici hikayelerinizden bahsedin.
 • Müşteri geribildirimi gönderin: Ürün veya hizmetleriniz ile ilgili müşterilerinizin memnuniyetini gösteren bilgileri blog yazınızda paylaşın.

 

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

5 yorum

 1. Onder Turan

  Güzel bir çalışma yapmışsınız bende yeni girdim bu işe sizlerin bilgi ve birikimi sayesinde daha doğru ve verimli yapacağıma inanıyorum bu işi.

 2. Geri bildirimleriniz için teşekkürler. Sitenize göz atma şansımız oldu, lakin link almıyor ya da vermiyor olmamız sebebiyle ve SEO erbabı olarak anlayışla karşılayacağınızı düşünerek, yorum sonuna yazdığınız linki silmek durumunda kaldık.

 3. […] serinin birinci bölümünü okursanız, bir blogun E-Ticaret işinizin büyümesi için hangi noktalarda önemli rol […]

 4. kint-blog

  E-ticarete başlamak sanıldığı kadar kolay görünse de sonu hüsranla bitebiliyor. Hazır kurulan web siteleri ve platformlar yüzünden çoğu zaman kişiler istedikleri verimi alamıyor.

 5. Teşekkürler geri bildirimleriniz için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?