Başa Dönün

Blog Yazmanın Gelişmekte Olan E-Ticaret Sitesine Katkısı – Bölüm 1


Figen Yüzbaşıoğlu 24/01/2018
24/09/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 4 dakikada okunabilir."

Çevrimiçi bir işe başladığınızda asıl amacınız ürünleri satmaktır değil mi? Bir işletme sahibi olarak, mağazanızı daha fazla kitleye sergilemek istiyorsunuz. Sosyal medyaya çıkmaya karar verdiniz, neden? Herkes yapıyor, o halde neden siz de yapmayasınız? Bu yöntem herkes tarafından kabul edilen ve markanızı en iyi şekilde tanıtma yollarından biridir.

Online mağazanız için bir blog yazmanın çok yararlı olabileceğini biliyor musunuz? Birçok işletme, kaliteli bir içerik yüklemek için zamanları olmadığından bir blog sahibi olmanın önemini anlamıyor.

Bugün, bir blog’un e-Ticaret işinizin büyümesinde nasıl rol oynayabileceği hakkında konuşacağız. Daha sonra, işle ilgili blog yayınları yazarken size yardımcı olacak bazı ipuçlarını tartışacağız.

 

1) Blog, müşterilerinizi bilgilendirmek için kullanışlıdır.

Bloglama, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında müşterilerinizi bilgilendirmenin en iyi yollarından biridir. Bu, bir işletme sahibi olarak markanıza daha fazla değer katmanıza yardımcı olur. Müşterilerinize ürünleriniz hakkında faydalı bilgiler sunduğunuzda, sizden daha fazla ürün almak isteyeceklerdir. Bloglarınızı, ürünlerinizin kullanımı hakkında bilgi sağlamak için kullanabilirsiniz.

Örneğin: Bilgisayar parçaları satan online bir mağazanız olduğunu varsayalım. Bir bilgisayarın nasıl oluşturulduğu ya da bilgisayarınızın performansını nasıl iyileştirebileceğiniz yönünde bilgilendirici makaleler yazabilirsiniz. Bunlardan bahsederken, ürünlerinizden de bahsedebilir ve web sitenizdeki blog yazısında ürünleriniz ile ilgili link verebilirsiniz. Potansiyel müşterileriniz, ürünlerinizin kullanımı hakkında değişik bilgiler elde edebilirler ve online mağazanızdan ürün satın alabilirler.

 

2) Blog Arama Motoru Optimizasyonuna (SEO) yardımcı olur.

Blog yayınları, web sitenize yönelik daha fazla link yaratır ve bu şekilde SEO çalışmalarında yardımcı olurlar. Blog, web sitenizde Google, Bing ve Yahoo gibi tüm büyük arama motorları tarafından endekslenen ürünler ve hizmetlerinizle ilgili kaliteli içeriğe sahip olmak için harika bir yoldur. Blog paylaşımlarınızdaki orjinal içerikler, arama motorlarında daha iyi sıralama elde etmenizi sağlar. SEO devam eden bir süreçtir ve düzenli olarak blog yazısı paylaşmak sitenizi etkin kılar ve bu da arama motoru optimizasyonu açısından yararlı olur.

Örneğin: “Sony Television Model XYZ” sattığınızı ve ürününüzle ilgili blog yayınlarını düzenli olarak yayınladığınız varsayalım. Şimdi, birisi “Sony Television Model XYZ” için arama yaptığında Google, web sitenizde bu ürünle alakalı bir şey olduğunuzu bilerek tarar. Bu nedenle, web siteniz bu öge arandığında arama sonucu sayfasında görünecektir.

Unutmayın : SEO söz konusu olduğunda, arama sonuç sayfasında web sitenizin 1.sırada yer alacağını garanti eden mükemmel bir çözüm yoktur, ancak düzenli olarak blog paylaşımı yaparsanız bu kesinlikle SEO açısından yardımcı olur.

 

3) Blog, potansiyel müşterileri satın almaya ikna ederek satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olur.

Çevrimiçi bir işletmeniz varsa, sunduğunuz ürünler ve  hizmetlerinizle ilgili olarak kitlenizle farklı hikayeler paylaşmanın pek çok yolu vardır. İşletmenizi nasıl başlattığınız hakkında konuşun, iş yaptığınız sektördeki yenilikleri bilgilendirme amaçlı paylaşın, ürün veya hizmetlerinizin sağladığı yararlardan bahsedin veya kitlenizin ilginç bulabileceğini düşündüğünüz şeyleri paylaşın. Bu tür bir bloglama, var olduğunuz sektörde uzman olduğunuzu ve kitlenizi bilgilendirmekle ilgilendiğinizi gösterir. Rekabetçi pazarda sizi ayrı tutar. Sayfanızı ziyaret edenleri bilgilendirirken,  size uzmanlığınızı sergileme fırsatı verir ve kitlenizi alıcı haline getirebilir.

 

E-Ticaret işiniz hakkında blog yazmanız için birkaç ipucu:

  • Düzenli olarak yayın yapın: Blog paylaşımlarınız için, örneğin haftada 2 gün olacak şekilde takvim oluşturun.
  • Bir plan oluşturun: Blog yazılarınızı işinize yönelik tüm detayları içerecek şekilde planlayın. Örneğin, Pazartesi günleri yeni ürünlerinizden, Çarşamba günü ürünlerinizin kullanımından ve Cuma günleri ilgi çekici hikayelerinizden bahsedin.
  • Müşteri geribildirimi gönderin: Ürün veya hizmetleriniz ile ilgili müşterilerinizin memnuniyetini gösteren bilgileri blog yazınızda paylaşın.

 

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

Bu makale faydalı mıydı?
 
871 Okunma   191 Beğeni

Önerilen Yazılar

2 yorum

  1. Onder Turan

    Güzel bir çalışma yapmışsınız bende yeni girdim bu işe sizlerin bilgi ve birikimi sayesinde daha doğru ve verimli yapacağıma inanıyorum bu işi.

  2. Geri bildirimleriniz için teşekkürler. Sitenize göz atma şansımız oldu, lakin link almıyor ya da vermiyor olmamız sebebiyle ve SEO erbabı olarak anlayışla karşılayacağınızı düşünerek, yorum sonuna yazdığınız linki silmek durumunda kaldık.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir