En Önemli 3 SEO Önerisi


Optimist Hub Team 18/05/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


SEO'daki en büyük zorluklardan biri, etkiyi ölçmektir. Oyunun kuralları değişinceye kadar neyin önemli olduğunu (veya önemli olmadığını) biliyorduk. Günden güne gelişen SEO, size işletmenizi üst sıralara taşımanız için farklı avantajlar sunuyor. SEO’nun bu değişen dünyasında olumlu bir etki yarattığını düşündüğümüz 3 SEO tavsiyesini sizin için hazırladık.

 

SEO Tavsiyeleri

 1. Yapısal Verilerinizi Doğru Değerlendirin

Yapılandırılmış verinin neden faydalı olduğuna dair kısa bir açıklama yapmak gerekirse yapılandırılmış veriler tarayıcılara sayfanızda ne olduğunu bildirir. Bu terime ve sisteme aşina değilseniz, hızlı bir şekilde adapte olmanızı sağlamak için sizin için hazırladığımız bu faydalı Yapısal Veri kılavuzunu takip edebilirsiniz.

Bu, tavsiyelerin sitenizin ihtiyaçlarına ve endüstrisine göre uyarlanmasına açık bir örnek olarak görülebilir. Sürekli olarak farklı sektörlerdeki müşteriler için olumlu bir etki yaratan yapılandırılmış veriler olabilir, ancak site içindeki farklı siteler ve sayfalar için farklı yapılandırılmış veriler gerekir.

Aşağıda, ürün sayfalarının yapılandırılmış verilerinde yer alan bilgileri güncelledikten sonra gerçekleşen gösterimlerdeki artışı görebilirsiniz.

 

 

Yukarıda, yapılandırılmış veri güncellemesinden sonraki bir ay boyunca müşterinin gösterim performansının anonim bir grafiği bulunmaktadır.

Yapısal verilerin yararlı olduğu endüstriler:

 • Meslekler/askeriye
 • Etkinlikler
 • Güzellik hizmetleri

Yapılandırılmış veriler, tarayıcıların sayfa içindeki bilgileri daha hızlı ve kolay bir şekilde anlamalarını sağlar, bu da güçlü (ancak çoğu zaman yanlış kullanılan) bir araçtır. Doğru uygulanırsa, sayfalarınız üzerinde oldukça olumlu bir etki yaratacaktır.

Başlamanıza yardımcı olacak birkaç adım:

 • Google’ın SD’deki önerilerini izleyin
 • Test edin
 • Rakibinizin sayfasının yapılandırılmış verilerini kontrol edin

 

 1. Sayfa Tazeliğinizi Koruyun

Sayfanızın tazeliği, birden çok faktör tarafından belirlenir, ancak bir sayfada bir tarih olması, Google’a sayfanızın ne kadar taze olduğunu göstermenin en kolay yollarından biridir. Bu, bloglar ve haberler için geçerlidir, ancak etkinlik siteleri gibi tarihlerle ilgili ürün sayfalarıyla da ilgilidir.

Sayfa tazeliğini kullanıcı açısından düşünüyorsanız, neden bu kadar önemli olduğunu anlamak daha kolaydır. Konuya bağlı olarak, makaleler gibi eski bir tarihe sahip arama sonuçları aldığınızda bunları, yakın tarihli bir tarihe göre daha az alakalı olarak düşünebilirsiniz. Tarayıcılar da bunu biliyor ve bir tarihi olup olmadığına bakılmaksızın yeni ve eski içerik arasında ayrım yapabilme yeteneğine sahip.

Sayfa tazeliği, her sektör için önemlidir ve tarihler yararlı olsa da, içerik tazeliğiniz her zaman kullanıcıların aradıklarını yansıtmalı ve hedeflemelidir. Sayfalarınızı yenilemeniz gerekebileceğini düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken birkaç şey:

Anahtar kelime araştırmasını son 18 ayda ne sıklıkla gerçekleştirdiniz ve sayfanızın içeriğini anahtar kelime sonuçlarına göre güncellediniz mi?

SERP sonuçlarında tarihlerle birlikte yer alıyor musunuz ve öyleyse bu tarihler ne kadar eski?

 

 1. İç Bağlantılarınızın Dengesine Dikkat Edin

Doğru iç bağlantı dengesi hiçbir zaman basit bir cevap değildir, bu yüzden bunu tamamen doğru yapmanızla ilgili size yardımcı olacağız.

Örneğin, ana sayfanızdaki tüm kategorilere bağlantı vermek, en iyi kullanıcı deneyimi veya tarayıcıların sayfalarınızı keşfetmesinin en hızlı yolu olabilir, ancak sayfanın bağlantı verdiği tüm sayfalara gönderdiği eşitlik miktarını da etkiler.

Tüm kategori sayfalarınızın taranması ve dizine eklenmesi durumunda ana sayfadan yalnızca belirli kategorilere veya hizmetlere bağlantı vermeye karar verebilirsiniz. Bunu yaparken göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör var, bunlardan bazıları:

 • Bu sayfaların daha iyi rekabet edebilme olasılığı,
 • Bu sayfalardan gelen gelir,

İç bağlantıları dengelemek kesinlikle önemli bir sıralama faktörüdür, çünkü kullanıcıların ve tarayıcıların sayfalarınızı nasıl keşfettiğini belirleyecektir.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?