Başa Dönün

İçerik Yönetim Sistemleri (CMS) Nedir?


Figen Yüzbaşıoğlu 23/01/2018
03/09/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 3 dakikada okunabilir."

Content Management System olarak bilinen CMS web sitenizin yönetici paneline indirdiğiniz yazılımın bir parçasıdır. Programı kendi bilgisayarınıza indirmek yerine, direkt olarak yönetici paneline indirmenize olanak tanır. Bu sayede web sitesinde herhangi bir güncelleme yapmak istediğinizde bilgisayarınıza herhangi bir program indirmenize gerek kalmadan, direkt olarak yönetici panelinden yapmanızı sağlar. CMS sayesinde sitenin görsel kısmını ve içerik bölümlerini kolayca yönetebilirsiniz.

WordPress içerik yönetim sistemlerinden biridir ve kullanıcılara herhangi bir kod bilgisine sahip olmaksızın web sitesindeki bütün dosya, içerik ve tasarıma ait görsellerin yönetilmesinde tam kontrol sağlar. İyi bir içerik yönetim sistemi, kullanıcılarına herhangi bir teknik bilgi alt yapısı olmadan içerik yaratma ve yönetme imkanı sunar.

İçerik Yönetimi Sistemi Ne İşe Yarar?

Peki, içerik yönetim sistemi denilen şey ne işe yarar? CMS, içeriği koddan ayırmamızı sağlar. Yani eski kod sistemini kullanmak yerine güncellemeleri ve içeriği anında değiştirebilmeyi sağlar. Panelde herhangi bir değişiklik yapıldığında içerik yönetimi sistemi size değişikliği gösterir ancak kodda herhangi bir değişiklik olmasına asla izin vermez. Dilerseniz kod üzerinde değişiklik yapabilirsiniz ancak gerekli düzenlemeler için sizin ekstradan kod bilmenize gerek yoktur.

 

Özetleyecek olursak;
CMS, web sitenize ait içeriğin oluşturulması, kategorize edilmesi, yönetilmesi ve kontrol edilmesi, güncellenmesi, paylaşılması ve raporlanması başta olmak üzere bir çok işlevi içeren sistemlerdir. Temel amaç, site yöneticisinin ve yetki verilmiş kullanıcıların girmiş olduğu veriler doğrultusunda sitenizin düzenlenmesi ve güncellenmesidir.

Bu sistem sayesinde web siteniz için oluşturulan içerikleri dinamik olarak yönetebilir, fotoğraf ve video gibi medyalarınızı yükleyebilir, sayfalar ekleyip çıkartabilir ve bu şekilde sitenizi güncel tutabilirsiniz. Kapsamlı ve güncel bir web sitesi için olmazsa olmazdır.

Bir web sitesinde menü, hizmetler, referanslar, blog kısmı vb. daha bir çok sayfa bulunur ve bunlardan herhangi birinde, örneğin blog kısmında yeni bir içerik paylaşmak isterseniz dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir bilgisayardan içerik yönetim sisteminize kolayca ulaşıp, içeriği yazıp dosyayı sitenize kolayca yüklemeniz mümkündür.

Bu noktada Optimist Hub, içerik yönetiminizi sizin yerinize yapabildiği gibi buna ek olarak ürettiği CMS ile teknik bilgi ve özel programlar olmaksızın dilerseniz web sitenizi kolayca yönetebilmenizi ve zaman tasarrufu yapabilmenizi de sağlar.

Bu makale faydalı mıydı?
 
957 Okunma   180 Beğeni

2 yorum

  1. Serap Arslangir

    İçerik yönetimi konusunda markamı teslim edebileceğim ajans arayışındayım. Optimist iyi bir seçenek gibi duruyor ama bakalım.

  2. Bir hizmet alımına kalkışmadan önce, kapsamlı bir analiz,araştırma sonrası kendi doküman ve şartnamenizi oluşturarak teklif toplamanız daha doğru olacaktır. Çünkü nasıl bir nitelikte hizmet istediğinizi belirtmeniz ve buna göre fiyat almanız ama her şeyden de önemlisi işe talip olan işletmenin ne kadar açık yüreklilikle bunu sözleşmeye dökerek taahhüt verdiğini gözlemlemeniz gerekir. Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir