İçerik Yönetim Sistemleri (CMS) Nedir?


Optimist Hub Team 23/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


İçerik Yönetim Sistemleri (CMS) Nedir?

Content Management System olarak bilinen CMS; web sitesindeki bütün dosya, içerik ve tasarıma ait görsellerin yönetilmesinde tam kontrol sağlayan bir yazılım uygulamasıdır. Sitenizde herhangi bir güncelleme yapmak isterseniz; bilgisayarınıza herhangi bir program indirmenize gerek kalmadan, direkt olarak yönetici panelinden yapmanızı sağlar. İyi bir içerik yönetim sistemi, kullanıcılarına herhangi bir teknik bilgi alt yapısı olmadan içerik yaratma ve yönetme imkanı sunar.

İçerik Yönetimi Sistemi Ne İşe Yarar?

Peki, içerik yönetim sistemi denilen şey ne işe yarar? CMS, içeriği koddan ayırmamızı sağlar. Yani eski kod sistemini kullanmak yerine güncellemeleri ve içeriği anında değiştirebilmeyi sağlar. Panelde herhangi bir değişiklik yapıldığında içerik yönetimi sistemi size değişikliği gösterir ancak kodda herhangi bir değişiklik olmasına asla izin vermez. Dilerseniz kod üzerinde değişiklik yapabilirsiniz ancak gerekli düzenlemeler için sizin ekstradan kod bilmenize gerek yoktur.

Bütün bunların yanında CMS ile sitenizin eski sürümlerini kaydedebilirsiniz. Böylece hoşunuza gitmeyen değişimlerde veya oluşacak hatalarda geri dönebilir ve sitenizdeki güncelleştirmeleri eski hali üzerinden yapabilirsiniz.

 

Özetleyecek olursak:
CMS; web sitenize ait içeriğin oluşturulması, kategorize edilmesi, yönetilmesi ve kontrol edilmesi, güncellenmesi, paylaşılması ve raporlanması başta olmak üzere bir çok işlevi içeren sistemdir. Temel amaç, site yöneticisinin ve yetki verilmiş kullanıcıların girmiş olduğu veriler doğrultusunda sitenizin düzenlenmesi ve güncellenmesidir.

Bu sistem sayesinde web siteniz için oluşturulan içerikleri dinamik olarak yönetebilir, fotoğraf ve video gibi medyalarınızı yükleyebilir, sayfalar ekleyip çıkartabilir ve bu şekilde sitenizi güncel tutabilirsiniz. Bu tip eylemler kapsamlı ve güncel bir web sitesinin olmazsa olmazıdır.

Bir web sitesinde menü, hizmetler, referanslar, blog kısmı vb. daha bir çok sayfa bulunur. Bunlardan herhangi birinde, örneğin blog kısmında yeni bir içerik paylaşmak isterseniz; dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir bilgisayardan içerik yönetim sisteminize kolayca ulaşıp, içeriği yazıp dosyayı sitenize kolayca yüklemeniz mümkün.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

4 yorum

 1. Serap Arslangir

  İçerik yönetimi konusunda markamı teslim edebileceğim ajans arayışındayım. Optimist iyi bir seçenek gibi duruyor ama bakalım.

 2. Bir hizmet alımına kalkışmadan önce, kapsamlı bir analiz,araştırma sonrası kendi doküman ve şartnamenizi oluşturarak teklif toplamanız daha doğru olacaktır. Çünkü nasıl bir nitelikte hizmet istediğinizi belirtmeniz ve buna göre fiyat almanız ama her şeyden de önemlisi işe talip olan işletmenin ne kadar açık yüreklilikle bunu sözleşmeye dökerek taahhüt verdiğini gözlemlemeniz gerekir. Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

 3. Kübra yıldırım

  Merhaba, mesleki alanda gelişmek isteyen bir müfettişim ve aynı zamanda danışmanlık konusunda uzman olmak istiyorum. Sitenize rastgele girdim. Lütfen benimle iletişime geçebilir misiniz?

 4. Merhabalar;
  hi@optimisthub.com üzerinden bizlerle temas kurabilirsiniz.
  Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?